Súčasťou našej práce vo výbore bude aj tvorba historicky prvých komplexných pravidiel na lepšie fungovanie digitálneho obsahu a služieb.
Preč sú tie časy, keď boli firmy ako Google, Facebook a Apple vo všeobecnej nekritickej obľube a spoločenskí vedci sa rozplývali, ako pozitívne pôsobil Facebook pri demokratizačných pohyboch počas Arabskej jari v roku 2011.
Výhody, ktoré nám tieto firmy prinášajú, poznáme všetci, pretože takmer všetci ich služby využívame. Dnes už však lepšie rozumieme aj spoločenským nákladom, rizikám a problémom, ktoré sa s nimi spájajú.
Vidno to na virálne sa šíriacej nenávisti, ktorá sa prelieva kanálmi Facebooku, Googlu a Youtubu a často vytečie aj do reálneho sveta – extrémny príklad je genocída v Mjanmarsku, pri ktorej podľa United Nations zohral Facebook rozhodujúcu úlohu.
Práve preto sa budem usilovať o to, aby overené fakty na sociálnych sieťach mali vždy prednosť pred klamstvami, a aby sme práva každého užívateľa digitálnych platforiem na Slovensku chránili rovnako dobre ako inde v Európe.