Branislav Gröhling PHOTO: UVSR

Ako to bude od septembra vyzerať v školách? Opatrenia určuje „semafor“

V utorok na tlačovej konferencii minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že školy by nemali byť zatvorené celoplošne. Ministerstvo vypracovalo manuál, ktorý stanovuje základné prevádzkové podmienky od materských až po vysoké školy.

Všetky opatrenia budú zverejnené na stránke ministerstva či prostredníctvom portálu Učíme na diaľku. Na stránkach budú uverejnené manuály pre základné umelecké školy, študentské domovy či pre základné a stredné školy. Od septembra bude školská dochádzka povinná.

Rezort vysokým školám odporúča, aby semester začal od 28. septembra, cieľom má byť, aby zvládli napríklad príchod zahraničných študentov.

Ustanovenie má tri fázy

Celé ustanovenie je len vo forme odporúčania, školy ich teda môžu vykonať podľa svojich možností.Manuál má tri úrovne a to zelenú, oranžovú a červenú.

Zelená fáza znamená, že škola nemá žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či zamestnanca. Ďalšou fázou je oranžová, to znamená, že škola má žiaka prípadne zamestnanca podozrivého na ochorenie. Poslednou fázou je červená. V tejto fáze je viacero opatrení, ak by sa na škole vyskytli minimálne 2 prípady u žiaka alebo zamestnanca školy.

SEMAFOR PRE ŠKOLY
Čo najviac uľahčiť návrat do škôl. To bol hlavný dôvod vzniku manuálu, ktorý stanovuje základné…

Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Utorok 18. augusta 2020

Prvé týždne budú v znamení viacerých opatrení

Počas prvých dvoch týždňov budú na školách viaceré opatrenia. Napríklad nosenie rúška či častejšia dezinfekcia. Toto odprúčanie má platiť od 2. do 15. septembra, avšak sa môže predĺžiť do 23. septembra.

Viac..  Monitor vzdelávania a odbornej prípravy Európskej komisie za rok 2023

„Počas troch mesiacov sme s cieľom minimalizovať nákazu zavreli školy a prešli si dištančnou výučbou. Myslím si, že rodičia, žiaci aj učitelia sa zhodnú, že toto obdobie stačilo a je na čase vrátiť sa do škôl v čo najnormálnejšom režime,“povedal Gröhling.

Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Eleny Prokopovej budú môcť školy zavrieť aj počas školského roka, toto rozhodnutie vsak musí mať opodstatnenie.

Povinné rúška a dezinfekcia

Pri vstupe do budovy by škola mala zaistiť dezinfekciu rúk. Prvé dva týždne budú v interiéri školy povinné rúška pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov. Rúška by mali nosiť aj vysokoškoláci.

NOVÝ ŠKOLSKÝ ROK PREDO DVERMI
Žiaci a študenti sa už čoskoro vrátia do školských lavíc. Preto sme v posledných dňoch…

Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Utorok 18. augusta 2020

O Marco Németh

Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom osemročného gymnázia a Milestone Institute v Budapešti. Marco je autorom knihy Európa v Kocke, ktorá zjednodušene vysvetľuje fungovanie Únie, a zachytáva náš život v nej. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie.

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o zákaze nedeľného predaja: Zatvoriť obchody v nedeľu si môže dovoliť Nemecko

Petíciu proti zákazu nedeľného predaja už podpísalo viac ako 10-tisíc Slovákov. Strana Sloboda a Solidarita …

Consent choices