brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

M. Beňová: V rokovaniach s Veľkou Britániou je treba zachovať pokoj a rozvahu

Úlohou Európskej únie a jej členských štátov nie je napĺňať klamlivé sľuby britských politikov na čele s premiérom Borisom Johnsonom ešte z brexitovej kampane o tom, ako nebudú musieť dodržiavať spoločné pravidlá.

S blížiacim sa termínom konca prechodného obdobia a teda aj možným záverom vzájomných rokovaní je preto dôležité zachovať pokoj a rozvahu. Nezľaknúť sa zbytočne nátlakových akcií a vydierania zo strany britského premiéra ohľadom možného odchodu bez obchodnej dohody,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Tento scenár je samozrejme možný, stále však platí, že Britániu poškodí omnoho viac ako krajiny Európskej únie. „Kompromis je stále záujmom oboch strán. Británia by však mala ešte viac chcieť zostať čo najbližšie k Únii, ako k svojmu najväčšiemu obchodnému partnerovi. Platí to najmä v hospodársky neľahkých časoch, ktoré sú bohužiaľ vďaka pandémii vírusu COVID-19 pred nami,“ priblížila europoslankyňa.

Hospodárske vzťahy musia byť založené na rovnováhe, korektnom prístupe a rešpektovaní už existujúcich dohôd. „To však zo strany Veľkej Británie už od začiatku absentuje. Najlepším príkladom sú aj aktuálne britské „podpásovky“ v podobe prijímania zákonov porušujúcich platné ustanovenia Dohody o vystúpení týkajúce sa špeciálneho colného režimu v Severnom Írsku či pravidiel štátnej pomoci,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa rokovaniami o budúcich vzťahoch so Spojeným kráľovstvom zaoberalo na stredňajšom zasadnutí.

Viac..  I. Brocková: EÚ podpisom dohody z Cotonou potvrdí povesť dôveryhodného partnera

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Rozvod s EÚ nepriniesol očakávané: len deväť percent Britov považuje brexit za úspešný

Len deväť percent ľudí v Británii sa domnieva, že vystúpenie ich krajiny z Európskej únie …

Consent choices