Caputova
Zuzana Čaputová. PHOTO: © European Union.

Výročie vzniku ČSR: Prezidentka telefonovala s M. Zemanom, vyjadrila solidaritu s ČR

Prezidentka Zuzana Čaputová sa pri príležitosti 102. výročia vzniku Československa telefonicky spojila s českým prezidentom Milošom Zemanom. Zagratulovala mu k štátnemu sviatku a vyjadrila účasť a solidaritu s občanmi ČR v neľahkých časoch, ktoré obe krajiny zažívajú v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Prezidentka v súvislosti s výročím vzniku ČSR pripomína, že Slovensko a Česko majú k sebe blízko ako máloktoré krajiny na svete.

Prečítajte si prezidentkin príhovor k výročiu:

„Bol to historický unikát, že sa dva blízke národy v roku 1918 rozhodli vytvoriť spoločný štátny útvar, ktorý mal byť pilierom vtedajšej podoby Európy. Slováci a Slovenky sa prvýkrát stali štátotvorným národom modernej krajiny, ktorá žila hodnotami demokracie, právneho štátu, humanizmu, slobody a rovnosti. Ústavná listina Československej republiky sa svojou demokratickou povahou zaradila medzi najvyspelejšie ústavy sveta. Prvýkrát v dejinách ustanovila ústavný súd ako výlučnú súdnu inštitúciu na kontrolu ústavnosti a parlamentné voľby v roku 1920 patrili medzi prvé na svete, v ktorých svoj volebný hlas mohli využiť aj ženy.

Prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk vložil do základov mladej republiky svoje presvedčenie, že pravda víťazí. Sám však dobre chápal, že vybudovanie zdravého štátu nespočíva len vo veľkolepých slovách či hrdinských skutkoch, ale najmä v každodennej drobnej práci jeho predstaviteľov. A tá musí byť založená na pevných zásadách, osobnej zodpovednosti a dôveryhodnej obhajobe krokov, ktoré my, politici, robíme. Ešte viac to platí práve v týchto neľahkých časoch.“

Viac..  EK: hĺbkové preskúmania šiestich členských štátov s cieľom posúdiť makroekonomické nerovnováhy

O mam

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Členstvo v Únii prinieslo Slovensku tisícky projektov a investícií vo výške 30 miliárd eur

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár v utorok otvoril sériu podujatí, …

Consent choices