čína
PHOTO: © European Union- EP.

Parlament odobril dohodu EÚ s Čínou o vzájomnej ochrane miestnych potravín a nápojov

Poslanci v stredu schválili dohodu medzi EÚ a Čínou o ochrane dvoch stovák európskych a čínskych potravinárskych výrobkov pred falšovaním.

Parlament vyslovil pomerom hlasov 645 (za): 22 (proti): 18 (zdržalo sa hlasovania) súhlas s dohodou medzi EÚ a Čínou, ktorá ma zaistiť právnu ochranu pred napodobňovaním či zneužitím názvu stovke európskych produktov so zemepisným označením EÚ, ako je napríklad Feta, Münchener Bier, Polska Wódka, Prosciutto di Parma, Tokajské víno či Českobudějovické pivo. Rovnaký typ ochrany získa na území EÚ sto čínskych produktov.

Bilaterálna dohoda bola podpísaná v septembri 2020 a do platnosti by mohla vstúpiť začiatkom budúceho roka. Poslanci zároveň podporili plány na rozšírenie dohody na ďalších 175 európskych a čínskych produktov do štyroch rokov.

Budovanie vzájomnej dôvery

Parlament prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 633 (za): 13 (proti): 39 (zdržalo sa hlasovania), privítal uzatvorenie dohody ako krok k posilneniu dôvery medzi EÚ a Čínou. Budovanie vzájomnej dôvery je podľa poslancov dôležité najmä v súvislosti s prebiehajúcimi rokovaniami o bilaterálnej investičnej dohode.

Parlament však zároveň vyjadril obavy týkajúce sa trh narúšajúcich postupov čínskych štátnych podnikov, ako aj nútených transferov technológií a iných nekalých obchodných praktík. Poslanci tiež vyjadrili hlboké znepokojenie v súvislosti so správami o údajnom vykorisťovaní a zadržiavaní Ujgurov v čínskych továrňach.

Viac..  EÚ musí byť pripravená na riziko zhoršenia vo vzťahoch s Čínou, tvrdí Litva

Vyhlásenie spravodajcu

„Toto je prvá hospodárska a obchodná dohoda, ktorá bola kedy s Čínou podpísaná a ktorá má symbolickú hodnotu a hodnotu v oblasti budovania dôvery. Je prísľubom rozmachu agropotravinárskeho exportu do Číny, ktorý už v roku 2019 dosahoval hodnotu 14,5 miliardy eur. Je tiež dobrým meradlom čínskych ambícií v oblasti zlepšovania ochrany práv duševného vlastníctva,‟ uviedol spravodajca Iuliu Winkler (EPP, RO).

Ďalší postup

Po súhlase Európskeho parlamentu musí dohodu schváliť Rada (ministrov) EÚ. Do platnosti by následne mohla vstúpiť začiatkom roka 2021.

Súvislosti

V roku 2019 bola Čína treťou najväčšou exportnou destináciou produktov s chráneným zemepisným označením EÚ – vrátane vín, liehovín a agropotravinárskych výrobkov. Až 80% sfalšovaných výrobkov, ktoré boli v Únii zabavené v rokoch 2018 a 2019, však pochádzalo práve z Číny. Straty spôsobené dodávateľom v EÚ falšovaním ich produktov sa v danom období pohybovali podľa odhadov na úrovni 60 miliónov eur.

O mam

Odporúčame pozrieť

plasty

EÚ vyzvala na uzavretie globálnej dohody o skoncovaní s plastovým odpadom

Európska únia vyzýva na uzavretie globálnej dohody o obmedzení plastového odpadu. V mene Európskej komisie …

Consent choices