jadrove zariadenia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Europoslanec Hojsík: Situácia v Mochovciach je stále nejasná, komu má verejnosť veriť?

Ani po medializovaní situácie a upozornení na existenciu problémov v atómových elektrárňach Mochovce sa verejnosť nedočkala jasných odpovedí. Netransparentnosť ohľadom bezpečnosti a protichodnosť vyjadrení dotknutých vzbudzujú podľa Progresívneho Slovenska nedôveru v spoločnosti, ktorú si v tak citlivej téme, akou je bezpečnosť atómových elektrární, nemôže Slovensko dovoliť.

„Situácia okolo bezpečnosti atómových elektrární Mochovce, napriek minulotýždňovej medializácii, stále vyvoláva priveľa otázok, na ktoré verejnosť nedostala odpovede. Rozpory medzi vyhláseniami riaditeľa Slovenkej informačnej služby, Slovenských elektrární (SE) a.s., Ministerstva hospodárstva SR a Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) oprávnene vzbudzujú nedôveru,“ uviedol poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.

„Je nemysliteľné, aby priame a jasné slová šéfa tajnej služby boli brané na ľahkú váhu, prípadne odmietnuté ako neznalosť. Riaditeľ Pčolinský veľmi jasne vyhlásil, že bezpečnostné problémy pretrvávajú aj v súčasnosti. Takže buď tu máme šéfa tajnej služby, ktorý zavádza, a tak na svojom mieste nemá čo robiť, alebo tu niekto zamieta problémy pod koberec, a my máme vážny problém, takpovediac jadrový,“ doplnil progresívny europoslanec Hojsík.

„Situácia okolo Mochoviec je privážna na to, aby bola zahraná do autu. Je nevyhnutné, aby nielen ÚJD, ale hlavne ministerstvo hospodárstva začali konečne konať. Ešte v opozícii strana SaS hovorila o Mochovciach ako nášľapnej míne budúcej vlády. Hovorili aj o vyvodení zodpovednosti, ako trestnoprávnej, tak majetkovej. Od ich nástupu na ministerstvo je však ticho,“ upozornil europoslanec.

„ÚJD potrebuje začať otvorenejšie komunikovať. Neustále ubezpečenie, že všetko je v poriadku a všetky problémy sa riešia, nepomáha, keď sa objavujú stále nové a nové problémy. Ja osobne som upozorňoval na problémy kontroly kvality na jeseň roku 2018. ÚJD povedalo, že o probléme vie a rieši ho. A v máji 2020 sa dozvedáme, že v Mochovciach našli nedostatky, napríklad nekvalitné potrubie. Pritom ešte vo februári 2020 vydal ÚJD návrh rozhodnutia o zavezení paliva a riaditeľ SE hovoril o spustení v lete 2020. Dalo by sa očakávať, že všetko malo byť v poriadku. Ako je možné, že pár mesiacov na to sa riešia potrubia, ktoré mali byť dávno vyriešené?“ pýta sa europoslanec Martin Hojsík.

Viac..  Nevyužité peniaze z plánu obnovy by podľa SEVA mali ísť na podporu elektromobility

„Urgentne potrebujeme nielen zabezpečiť bezpečnosť Mochoviec 3 pred zavezením paliva, je nevyhnutné zvýšiť transparentnosť, aby verejnosť mohla dôverovať, že pre bezpečnosť bolo skutočne spravené všetko. Stav, kedy riaditeľ tajnej služby upozorňuje na problémy s bezpečnosťou, taký nie je. Preto okrem lepšieho výkonu akcionárskych práv MH SR, zvýšenia transparentnosti zo strany  SE a.s. a ÚJD, zverejňovaním podrobnejších informácií o skutočnom stave v Mochovciach. Žiadame, do Mochoviec pred spustením opätovne prišla misia OSART, a jej záverečná správa bola okamžite v plnom rozsahu zverejnená. Nie rok po,“ uzavrel podpredseda progresívcov Hojsík.

O mam

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

FÍNSKO: Do prevádzky uviedli najvýkonnejší reaktor v Európe

HELSINKI – Vo Fínsku uviedli do bežnej prevádzky výrazne oneskorený a nákladný nový jadrový reaktor, …

Consent choices