zdroj: FB Ozbrojené Sily SR

Martin Klus: Test nie je vakcína. Aj falošný pocit bezpečia je jeden z problémov

„Nemali by sme zabúdať na to, že koronavírus nezmizol a je tu stále s nami. O uvoľňovaní opatrení v Európskej únii nemôže byť reč, kým nezískame úplnú kontrolu nad druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Žiadny štát nemôže tento zápas vyhrať sám, preto musíme spojiť sily. Slovensko podporuje koordinovaný postup členských krajín EÚ, výmenu epidemiologických dát aj zdieľanie skúseností a najlepších postupov v oblasti verejného zdravia.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus počas videokonferencie s predstaviteľmi Európskeho dvora audítorov. Išlo už o jeho druhý online rozhovor so zástupcami tejto nezávislej európskej inštitúcie so sídlom v Luxemburgu. Tentoraz si ho zavolali ako čestného hosťa na tzv. pracovný obed v rámci celého kolégia.

Európsky dvor audítorov dohliada na to, či sa verejné finančné prostriedky EÚ využívajú efektívne a kontroluje jednotlivcov či organizácie, ktoré narábajú s európskym rozpočtom. Jednou z hlavných tém videokonferencie boli skúsenosti Slovenska s hromadným testovaním obyvateľstva. „Viacero kôl celoplošného testovania antigénovými testami nám v danom čase pomohlo dostať desaťtisíce najinfekčnejších osôb do domácej karantény. Vďaka tomu sme spomalili šírenie nákazy v najväčších ohniskách, znížiť tlak na zdravotníctvo a vyhli sa úplnému kolapsu našich nemocníc. Na úplné zastavenie pandémie COVID-19 však samotné plošné testovanie, samozrejme, nestačí a vykúpením bude až účinná a dostupná vakcína. O to viac, že viacerí občania si opakované kolá testovania zamenili za vakcínu a s falošným pocitom bezpečia stratili ostražitosť,“ informoval členov Dvora audítorov štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus s tým, že koronakríza ešte viac zvýraznila limity súčasného stavu zdravotníctva na Slovensku.

„Na modernizáciu nášho zdravotníctva by sme veľmi radi využili aj finančné prostriedky z EÚ. Je to jedna z našich priorít, a preto uvítame aj pomoc či odporúčania Európskeho dvora audítorov, aby sme peniaze určené na reformy využili čo najefektívnejšie,“ vyhlásil M. Klus.

Viac..  V Európe rastie počet prípadov chorôb prenášaných komármi

Otázka budúceho rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 vo výške 1,1 bilióna eur a naň nadväzujúceho záchranného balíčka v hodnote 750 miliárd eur bola jednou z ďalších diskutovaných tém videokonferencie. V rámci priorít súvisiacich s čerpaním prostriedkov z plánu obnovy chce Slovensko reagovať aj na hlavné výzvy 21. storočia – klimatickú zmenu a digitalizáciu. „Budeme sa usilovať o to, aby sme boli ‚zelenší a inovatívnejší‘, a to nielen v ekonomickej oblasti. Tak ako v otázke budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom po skončení tzv. prechodného obdobia, ani v prípade plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze, odďaľovanie dohody nikomu neprospieva,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR.

Zároveň dodal, že šanca na finálny kompromis, ktorý bude výhodný pre obe strany, stále žije. Členské štáty by sa podľa Martina Klusa mali dohodnúť ešte do konca decembra, respektíve už počas najbližšieho summitu lídrov EÚ, aby sme nemuseli začínať nový rok v rozpočtovom provizóriu a obrovskej neistote spojenej s brexitom bez dohody.

O mam

Odporúčame pozrieť

EIB, EK a Gatesovci chcú každoročne ochrániť 370 miliónov detí pred detskou obrnou

Európska komisia, Európska investičná banka a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov oznámili založenie nového finančného …

Consent choices