Foto: European Union-EP.

Envirorezort si pripomína udalosti pádu železnej opony: Ahoj, Európa!

Patrí k pamätným momentom ponovembrových udalostí 89 a dôkazom silnejúcej občianskej angažovanosti. Reč je o pochode „Ahoj, Európa!“, ktorý sa uskutočnil 10. decembra 1989, na Medzinárodný deň ľudských práv a slobôd. Symbolický akt masového prekročenia hranice medzi Bratislavou a rakúskym Hainburgom iniciovali čelní predstavitelia hnutia Verejnosť proti násiliu – vrátane súčasného ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri príležitosti 31. výročia pádu železnej opony dnes slávnostne odhalili tabuľu na pamätníku Srdce Európy na dunajskom nábreží v Devíne.

Bol to práve Ján Budaj, ktorý v priamom prenose federálnej televízie vyzval vtedajšieho ministra vnútra Československa, aby na Medzinárodný deň ľudských práv a slobôd otvoril hranice s Rakúskom. „Išlo doslova o revolučný výstrel. Neskôr som sa dozvedel, že sa dokonca musel zísť rakúsky parlament, ktorý rokoval o tom, aby pohraničiari v daný deň nepýtali od masy ľudí doklady a nechali hranice otvorené,“ zdôraznil minister Ján Budaj s tým, že pochod „Ahoj Európa!“ bol pre väčšinu ľudí vôbec prvým kontaktom s demokratickým štátom západného bloku.

Štartovacím bodom pochodu bol bratislavský Sad Janka Kráľa a cieľovou zastávkou Hainburg an der Donau na druhej strane železnej opony. „Pre mňa to bola magická udalosť a vyvrcholenie udalostí novembra,“ dodal Ján Budaj pri odhaľovaní tabule na pamätníku „Srdce Európy“.

Viac..  Klimatická služba EÚ: Tohtoročný október bol najteplejším od začiatku meraní

Vojakmi strážený plot z ostnatého drôtu tvoril železnú oponu medzi slobodnou a neslobodnou Európou, medzi demokratickým svetom a svetom totalitným. vazalskými, socialistickými krajinami Sovietskeho bloku. Ľudia plot z ostnatého drôtu na kúsky rozstrihali. Železnú oponu symbolicky zrušilo 10. decembra 1989 vyše stotisíc ľudí, keď pešo, bez pasov a víz prešli z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu. Výtvarník  Daniel Brunovský z rozstrihnutých kusov ostnatého drôtu vytvoril sochu Srdce Európy, ktorá sa odhalila práve 10.decembra 1989.  Pamätník sa stal  symbolom slobody.

O mam

Odporúčame pozrieť

Minister Blanár vo Viedni: Rakúsko je pre nás viac než sused

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo Viedni so spolkovým …

Consent choices