Poslanci európskeho parlamentu sa na aktuálnom februárovom plenárnom zasadnutí zaoberali aj témou znižovania nerovností medzi obyvateľmi EÚ s osobitným zameraním na chudobu pracujúcich ľudí. Údaje Eurostatu ukazujú, že v roku 2018 bolo v Európe až 9,4% pracovníkov postihnutých chudobou.
„Chudoba pracujúcich je fenomém, ktorý úplne popiera zmysel práce ako činnosti vedúcej k dôstojnému ľudskému životu. Pandémia tieto problémy ešte zvýraznila, a to predovšetkým u zraniteľných skupín akými sú mladí ľudia, hlavne čerství absolventi, seniori, osamelí rodičia, či mnohopočetné rodiny a ľudia so zdravotným postihnutím,“ bližšie predstavila tému slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH).
Európske aj slovenské štatistiky ukazujú, že výraznejší je tento problém u žien. Oproti mužom zarábajú menej – priemerne o 19,4%, predovšetkým v dôsledku opatrovateľských a rodičovských povinností, či prácou v nižšie ohodnotených odvetviach. „Ich príjmy sa následne odrážajú v dôchodkoch, kde je rozdiel voči mužom ešte omnoho vyšší – dosahuje až 30 %,“ uviedla Lexmann.
Práve tento moment slovenská europoslankyňa zdôraznila v pripomienkovom konaní a upriamila tak pozornosť na skutočnosť, že je potrebné finančne zohľadniť starostlivosť žien a mužov o deti či seniorov v čase, keď sa dostanú na dôchodok.
„Hoci sa do správy, žiaľ, dostali aj časti, s ktorými som nesúhlasila, verím, že prinesie potrebné riešenia, ktoré budú zohľadňovať prácu a jej význam pre dôstojný život,“ uzavrela Miriam Lexmann.