albansko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

I. Korčok: Albánsko urobilo pokrok v prístupovom procese do EÚ, v reformách treba pokračovať

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok svoju pracovnú cestu po krajinách západného Balkánu zavŕšil návštevou Albánskej republiky. V Tirane rokoval s novou šéfkou albánskej diplomacie Oltou Xhaçka.

Hlavným cieľom návštevy bolo prehĺbenie bilaterálnych vzťahov, predovšetkým v ekonomickej oblasti, a vyjadrenie podpory transformačným a reformným procesom Albánska na ceste do Európskej únie(EÚ). Šéf slovenskej diplomacie zároveň ocenil pokrok, ktorý Albánsko dosiahlo v uplynulom období v oblasti plnenia kritérií pre začatie prístupových rokovaní s EÚ, čo svedčí o silnej politickej vôli a odhodlaní krajiny približovať sa k svojim kľúčovým zahraničnopolitickým cieľom.

Partneri sa v rokovaniach venovali aj rozvojovej a humanitárnej spolupráci. Slovensko v roku 2020 poskytlo Albánsku finančný príspevok vo výške 250 000 eur na rekonštrukciu po zemetrasení na severozápade krajiny v novembri 2019, taktiež mikrogranty v celkovej výške 40 000 eur a v rámci dotácií pomáha realizovať niekoľko projektov prostredníctvom Slovak Aid. Rozvojová spolupráca s Albánskom bude prebiehať aj v roku 2021.

Viac..  Minister Blanár vo Viedni: Rakúsko je pre nás viac než sused

Minister I. Korčok na návšteve Albánska symbolicky odovzdal aj finančný príspevok Slovenskej republiky 30 tisíc eur na boj proti pandémii COVID-19: „V týchto náročných časoch musia spojenci a priatelia stáť pri sebe a navzájom si pomáhať. Náš príspevok je dôkazom toho, že solidarita so spojencami je pre nás principiálnou záležitosťou,“ uzavrel minister I. Korčok.

O mam

Odporúčame pozrieť

Wlachovský: Svet je v plameňoch a nie je čas ani priestor na jeho ďalšie umelé delenia

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa 29. augusta 2023 zúčastnil …

Consent choices