Najčastejším účelom obchodovania je u nás pracovné a sexuálne vykorisťovanie, nútené žobranie i nedobrovoľné páchanie trestnej činnosti. „Takmer tri štvrtiny všetkých obetí v EÚ sú ženy a dievčatá. Až 60 % obetí sa obchoduje na účely sexuálneho vykorisťovania,“ uviedla na sociálnej sieti slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH).
Podľa údajov Internet Watch Foundation z roku 2018 vedie na slovenské serveri až 11 % všetkých svetových internetových adries smerujúcich na detskú pornografiu. Slovensko je podľa dostupných údajov zdrojovou krajinou obchodovania s ľuďmi, pričom rastie aj počet obetí vykorisťovaných priamo v SR.
„Tieto údaje sú alarmujúce. Pritom skutočný počet obetí je ešte vyšší než počet registrovaných prípadov. Väčšina z nich totiž ostáva neodhalená a počet stíhaných a odsúdených páchateľov je naďalej nízky,“ povedala europoslankyňa za KDH a pripomenula, že vyšetrovanie a stíhanie páchateľov je v súčasnej dobe digitálnych technológií a internetovej anonymite ešte náročnejšie.
Potrebujeme lepšie povedomie o rizikách online priestoru
Na poslednej plenárnej schôdzi hlasovali europoslanci o správe, ktorá sa zaoberala už existujúcou smernicou o prevencii obchodovania s ľuďmi, boja proti nemu a ochrane obetí. Správa prináša konštruktívne odporúčania v snahe znížiť tento nelichotivý fenomén.
„Potrebujeme lepšie financovanie programov a projektov prevencie, lepšie technické vybavenie právnych orgánov v tejto oblasti a ochranu digitálneho priestoru, keďže sú to hlavne digitálne nástroje, ktoré páchatelia používajú na získavanie obetí,“ zhrnula v správe prijaté požiadavky europoslancov Miriam Lexmann.
Patria k nim aj kampane zamerané na školy, univerzity a podniky s cieľom zvýšiť povedomie o bezpečnosti v online priestore i zvýšenie zberu dát a analýzy na zlepšenie koordinácie členských štátov.
„Myslím si, že zlepšovanie povedomia o tejto problematike je veľmi dôležité najmä pri mladých ľuďoch, ženách a deťoch. K efektívnym spôsobom boja proti zneužívaniu ľudí sú aj školenia pre sudcov i policajtov, aj vzhľadom na to, že obete potrebujú špeciálne citlivý prístup,“ vysvetlila Lexmann.
Smernica o boji proti obchodovaniu s ľuďmi (2011/36/EÚ) bola prijatá v roku 2011, prináša do boja proti obchodovaniu s ľuďmi ucelený a ľudskoprávny prístup. Smernica obsahuje trestnoprávne ustanovenia týkajúce sa stíhania páchateľov, ochrany obetí a pomoci obetiam vrátane dodržiavania ich práv v trestnom konaní.