wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021

Michal Wiezik o odchode Fideszu z frakcie ľudovcov: Malo sa tak stať už skôr

„Dnes sme v hlasovaní schválili nové pravidlá v rokovacom poriadku frakcie EĽS. Súčasťou prijatých pravidiel je zvýšenie hranice potrebnej na podanie návrhu o vylúčení člena a po prvýkrát možnosť pozastaviť alebo vylúčiť celú delegáciu zo skupiny ako výsledok hlasovania. V reakcii na zmeny Fidesz dopredu avizoval vystúpenie z EĽS v prípade, že budú schválené.

Na nevyhnutnosti úpravy rokovacieho poriadku sa poslanci zhodli v čase, keď strana Fidesz pod vedením premiéra Orbána dlhodobo porušuje zásady právneho štátu, v rozpore s hodnotami strany EĽS. Za nové pravidlá hlasovalo viac ako 84% europoslancov.

Politika neustálych ústupkov voči Fideszu vyvrcholila blokovaním Viacročného finančného rámca a Plánu obnovy Maďarskom s priamym záujmom o obídenie pravidiel právneho štátu. Pomyselný pohár trpezlivosti pretiekol po vyjadreniach prominentného člena Fidesz v ktorých prirovnal fungovanie EÚ k zločineckým režimom minulosti.

Tento politický spor nebol jednoduchý, aj pre najväčšiu frakciu v parlamente je odchod dvanástich poslancov značne problematický, avšak ich zotrvanie vo frakcii spôsobovalo vážny principiálny tlak a nesúlad. EĽS sa dnešným hlasovaním prihlásila ku konzistetnej politike založenej na rešpektovaní pravidiel a právneho štátu. Podľa môjho názoru, tak mohla frakcia spraviť už omnoho skôr,“ vyjadril sa k odchodu europoslanec Michal Wiezik.

MAĎARSKO: Fidesz vystúpil z Európskej ľudovej strany

Predsedovi EPP Manfredovi Weberovi rozhodnutie listom oznámil maďarský premiér Viktor Orbán

BUDAPEŠŤ 3. marca (SITA/AP) – Maďarská vládna strana oznámila, že vystupuje z Európskej ľudovej strany (EPP). Stalo sa tak po rokoch vzájomných konfliktov, pričom vedenie Fideszu sa pre odchod z EPP rozhodlo v súvislosti s novým rokovacím poriadkom, podľa ktorého bude možné z konzervatívnej frakcie vylúčiť celé strany a nie len jednotlivcov.

Viac..  Slovensko má potenciál využitia geotermálnej energie, tvrdí europoslanec Michal Wiezik

Predsedovi EPP Manfredovi Weberovi v stredu rozhodnutie listom oznámil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je zároveň predsedom strany Fidesz. „Úpravy pravidiel EPP sú jasným nepriateľským krokom voči Fideszu a našim voličom… Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite vystúpiť z EPP,“ napísal Orbán, ktorý sa vystúpením z EPP v prípade schválenia zmien vyhrážal už počas víkendu. Dnes ich členovia frakcie schválili v pomere 148 hlasov za, 28 proti a štyria sa zdržali.

Orbán tvrdí, že zmeny oberajú maďarských voličov o ich demokratické práva a zákonodarcovia z radov Fideszu budú podľa neho Maďarsko aj ďalej zastupovať v Európskom parlamente.

Hovorca EPP Pedro López de Pablo pre agentúru AP povedal, že odchod Fideszu je Orbánovým „osobným rozhodnutím“ a frakcia sa k tomu nebude vyjadrovať.

Odchod maďarskej vládnej strany z radov európskych ľudovcov je vyvrcholením dlhoročných konfliktov. EPP napríklad v roku 2019 pozastavilo členstvo Fideszu v súvislosti s obavami o eróziu právneho štátu v Maďarsku, pre ich protieurópsku rétoriku a útoky na vedenie EPP.

Pravicový Fidesz má od roku 2010 takmer bez prestávky dvojtretinovú väčšinu v maďarskom parlamente.

redakcia/SITA.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Riešením nie je presedlať z jednorazových plastov na jednorazový papier

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Parlament …

Consent choices