Na nevyhnutnosti úpravy rokovacieho poriadku sa poslanci zhodli v čase, keď strana Fidesz pod vedením premiéra Orbána dlhodobo porušuje zásady právneho štátu, v rozpore s hodnotami strany EĽS. Za nové pravidlá hlasovalo viac ako 84% europoslancov.
Politika neustálych ústupkov voči Fideszu vyvrcholila blokovaním Viacročného finančného rámca a Plánu obnovy Maďarskom s priamym záujmom o obídenie pravidiel právneho štátu. Pomyselný pohár trpezlivosti pretiekol po vyjadreniach prominentného člena Fidesz v ktorých prirovnal fungovanie EÚ k zločineckým režimom minulosti.
Tento politický spor nebol jednoduchý, aj pre najväčšiu frakciu v parlamente je odchod dvanástich poslancov značne problematický, avšak ich zotrvanie vo frakcii spôsobovalo vážny principiálny tlak a nesúlad. EĽS sa dnešným hlasovaním prihlásila ku konzistetnej politike založenej na rešpektovaní pravidiel a právneho štátu. Podľa môjho názoru, tak mohla frakcia spraviť už omnoho skôr,“ vyjadril sa k odchodu europoslanec Michal Wiezik.
MAĎARSKO: Fidesz vystúpil z Európskej ľudovej strany
Predsedovi EPP Manfredovi Weberovi rozhodnutie listom oznámil maďarský premiér Viktor Orbán
BUDAPEŠŤ 3. marca (SITA/AP) – Maďarská vládna strana oznámila, že vystupuje z Európskej ľudovej strany (EPP). Stalo sa tak po rokoch vzájomných konfliktov, pričom vedenie Fideszu sa pre odchod z EPP rozhodlo v súvislosti s novým rokovacím poriadkom, podľa ktorého bude možné z konzervatívnej frakcie vylúčiť celé strany a nie len jednotlivcov.
Predsedovi EPP Manfredovi Weberovi v stredu rozhodnutie listom oznámil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je zároveň predsedom strany Fidesz. „Úpravy pravidiel EPP sú jasným nepriateľským krokom voči Fideszu a našim voličom… Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite vystúpiť z EPP,“ napísal Orbán, ktorý sa vystúpením z EPP v prípade schválenia zmien vyhrážal už počas víkendu. Dnes ich členovia frakcie schválili v pomere 148 hlasov za, 28 proti a štyria sa zdržali.
Orbán tvrdí, že zmeny oberajú maďarských voličov o ich demokratické práva a zákonodarcovia z radov Fideszu budú podľa neho Maďarsko aj ďalej zastupovať v Európskom parlamente.
Hovorca EPP Pedro López de Pablo pre agentúru AP povedal, že odchod Fideszu je Orbánovým „osobným rozhodnutím“ a frakcia sa k tomu nebude vyjadrovať.
Odchod maďarskej vládnej strany z radov európskych ľudovcov je vyvrcholením dlhoročných konfliktov. EPP napríklad v roku 2019 pozastavilo členstvo Fideszu v súvislosti s obavami o eróziu právneho štátu v Maďarsku, pre ich protieurópsku rétoriku a útoky na vedenie EPP.
Pravicový Fidesz má od roku 2010 takmer bez prestávky dvojtretinovú väčšinu v maďarskom parlamente.
redakcia/SITA.