Ilustračné PHOTO: © European Union.

Koronavírus: Európska lieková agentúra odporučila registráciu vakcíny Janssen

Európska lieková agentúra odporučila udeliť podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny COVID-19 Janssen na trh na prevenciu COVID-19 u ľudí od 18 rokov. Vakcína proti COVID-19 Janssen je štvrtá vakcína odporúčaná v EÚ na prevenciu COVID-19.

AKTUALIZOVANÉ 15:05

„Po dôkladnom vyhodnotení Výbor pre humánne lieky (CHMP) agentúry EMA dospel konsenzom k záveru, že údaje o vakcíne sú spoľahlivé a spĺňajú kritériá účinnosti, bezpečnosti a kvality,“ uviedla EMA na svojej webovej stránke.

„S týmto najnovším pozitívnym stanoviskom budú mať orgány v celej Európskej únii ďalšiu možnosť v boji proti pandémii a ochrane životov a zdravia svojich občanov,“ uviedol výkonný riaditeľ agentúry EMA Emer Cooke.

Klinické skúšanie prebiehalo na vyše 44 tisíc ľuďoch, pričom klasicky polovica dostala jednu dávku vakcíny a polovica dostala placebo (zdanlivá injekcia), avšak ľudia nevedeli, či im bola podaná vakcína COVID-19 Janssen alebo placebo.

Výsledkom štúdie ukázal, že vakcína dosahuje 67% zníženie počtu symptomatických prípadov COVID-19 po 2 týždňoch u ľudí, ktorí dostali vakcínu COVID-19 Janssen (116 prípadov z 19 630 ľudí) v porovnaní s ľuďmi, ktorí dostávali placebo (348 z 19 691 ľudí). Inými slovami to znamená, že vakcína mala 67% účinnosť.

Viac..  Kyriakidisová vyzvala štáty EÚ na užšiu spoluprácu v boji proti cukrovke

Štúdia tiež ukázala, že vakcína mala len zvyčajne mierne alebo stredne závažné, avšak vymizli do niekoľkých dní po očkovaní. Medzi najbežnejšie patria bolesti v mieste vpichu, bolesti hlavy, únava, bolesti svalov a nevoľnosť.

Európska únia celkovo zakontrahovala 200 miliónov dávok od uvedenej spoločnosti,pričom do krajín by vakcíny mohli byť distribuované až v apríli.

O Marco Németh

Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom osemročného gymnázia a Milestone Institute v Budapešti. Marco je autorom knihy Európa v Kocke, ktorá zjednodušene vysvetľuje fungovanie Únie, a zachytáva náš život v nej. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie.

Odporúčame pozrieť

Európska agentúra pre lieky: Koronavírus je stále hrozbou

Ochorenie COVID-19 zostáva hrozbou, aj keď už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Uviedla to v utorok …

Consent choices