mimoriadna2

MIMORIADNE: Južnou Moravou sa prehnalo tornádo

Južnú Moravu vo štvrtok zasiahli silné búrky, počas ktorých sa pravdepodobne objavilo aj tornádo. Veterný vír, ktorý sa prehnal Břeclavskom a Hodonínskom, zanechal veľké škody. Hasiči varovali ľudí, aby nevychádzali von, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

AKTUALIZOVANÉ 21:59

Český premiér Andrej Babiš na Twitteri informoval, že sa kvôli počasiu nevie vrátiť do Českej republiky, preto požiadal českú vicepremiérku zároveň ministerku financií, aby bola k dispozícii hejtmanovi pre okamžitú pomoc vlády občanom a hlavne ich rodinám.

Minister dopravy na Twitteri informoval, že dialnica D2 je na juhu neprejazdná, taktiež je zastavený obojsmerný prechod cez hranice so Slovenskom.

Česká polícia na sociálnej sieti informuje, že do oblasti posiela 6 dronov Leteckej služby PČR a speciálne termovízie. Polícia zároveň poprosila občanov, aby umožnila plynulý prechod policajných áut, ktoré idú v kolónach.

Hovorca záchrannej služby Jihomoravského kraja uviedol, že povolajú každého koho môžu, pričom pomôcť prídu aj kolegovia zo Slovenska, Rakúska, pomôcť má aj česká armáda.

Vír spôsobil škody napríklad v obci Lužice či Moravskej Novej Vsi. Polovica obce Hrušky je po ňom zrovnaná so zemou, uviedol zástupca tamojšieho starostu s tým, že autá vietor odhadzoval k domom a kostol skončil bez strechy. V Hodoníne sú popadané drôty a časť domácností je bez elektriny.

Viac..  EK schválila slovenské opatrenia na podporu zamestnateľnosti po zatvorení uhoľných baní

Hasiči v okresoch Břeclav a Hodonín riešia stovky udalostí, telefóny na tiesňovej linke majú zahltené. Hasičský záchranný zbor Juhomoravského kraja na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že vyhlásil zvláštny stupeň poplachu. Ako uviedol, eviduje viac ako 330 udalostí – poškodené domy, požiar, dopravné nehody, popadané stromy na autách aj domoch. Je tiež podľa neho zrejmé, že si búrka vyžiadala zranených.

Meteorologička Dagmar Honsová pre Novinky potvrdila, že okresom Hodonín sa prehnala supercelárna búrka. Tornádo sa podľa nej v Česku naposledy objavilo v máji 2018. Tornádo je veterný vír, ktorý sa dotkne zeme. Ak sa drží nad povrchom, je to takzvaná tromba.

SITA/ Marco Németh/ redakcia

O Marco Németh

Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom osemročného gymnázia a Milestone Institute v Budapešti. Marco je autorom knihy Európa v Kocke, ktorá zjednodušene vysvetľuje fungovanie Únie, a zachytáva náš život v nej. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie.

Odporúčame pozrieť

I. Korčok so šéfom rakúskeho parlamentu aj o tragédií na južnej Morave: Je dôležité si pomáhať

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok v piatok 25. júna rokoval …

Consent choices