Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Dezinfekčné roboty od Európskej komisie do štyroch slovenských nemocníc

Štyri nemocnice na Slovensku dostali roboty, ktoré zakúpila Európska komisia na dezinfekciu nemocničných miestností, čo prispeje k zmierneniu a zabráneniu šírenia koronavírusu.

Nemocnice v Nitre, Prešove, Trenčíne a Banskej Bystrici tak budú môžu využívať schopnosti týchto robotov vydezinfikovať nemocničnú miestnosť štandardnej veľkosti za 15 minút použitím ultrafialového svetla a dezinfikovať viac ako 18 izieb na jedno nabitie. Tieto roboty už dostalo alebo čoskoro dostane po vyjadrení záujmu aj 22 ďalších členských štátov.

Cieľom je zabezpečiť sterilné prostredie v nemocniciach bez toho, aby bol personál vystavený zbytočnému riziku. Keďže ide skôr o fyzikálny proces než o proces používajúci chemické dezinfekčné prostriedky, je pre nemocničných pracovníkov bezpečnejší, pretože už nemusia manipulovať s jedovatými, nebezpečnými alebo žieravými chemikáliami, či ich prepravovať alebo skladovať. Upratovací personál ovláda robota diaľkovo prostredníctvom mobilnej aplikácie a dezinfekcia sa začína zvonka miestnosti, takže počas nej nie je v danej miestnosti prítomný žiadny zdravotnícky pracovník.

Viac..  Michal Wiezik: Ak sa žena rozhodne podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, musí dostať vysokokvalifikovanú zdravotnú starostlivosť

Zariadenia dodávané dánskou spoločnosťou UVD Robots, ktorá vyhrala núdzové verejné obstarávanie, sú súčasťou úsilia Komisie poskytnúť členským štátom užitočné a potrebné vybavenie na zvládnutie boja proti pandémii. Celkovo je z nástroja núdzovej podpory k dispozícii 12 miliónov eur na nákup 200 robotov.

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ schválila vakcínu proti najnovšiemu variantu COVID-19

Európska komisia (EK) v piatok schválila upravenú vakcínu Comirnaty XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19. Tretia úprava …

Consent choices