kurz
Sebastian Kurz, spolkový kancelár Rakúska. PHOTO: © European Union.

RAKÚSKO: USA vyšetrujú záhadné ochorenie podobné tzv. havanskému syndrómu u diplomatov vo Viedni

Rakúska metropola Viedeň má povesť centra svetovej diplomacie a špionáže.

BRATISLAVA 18. júla (SITA) – Spojené štáty vyšetrujú sériu záhadných ochorení, ktoré sa vyskytli u amerických diplomatov a ďalších administratívnych pracovníkov pôsobiacich vo Viedni. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Od januárového nástupu prezidenta Joea Bidena do funkcie ohlásilo príznaky podobné tzv. havanskému syndrómu viac ako 20 predstaviteľov americkej diplomacie. Najnovšie prípady vo Viedni vyšli najavo v piatok v časopise New Yorker a neskôr ich potvrdilo americké ministerstvo zahraničia, ktoré uviedlo, že ich dôrazne vyšetruje.

Spomenutý syndróm je dosiaľ nevysvetlené ochorenie mozgu. Americkí vedci však tvrdia, že ho s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje priame mikrovlnné žiarenie. Prvýkrát sa tento syndróm vyskytol na Kube v rokoch 2016 a 2017. Americkí a kanadskí diplomati v Havane sa sťažovali na závraty, stratu rovnováhy a sluchu, úzkosť a niečo, čo označili ako „kognitívna hmla“.

Viac..  Európsky týždeň športu je späť!

Americká akademická štúdia z roku 2019 zistila u týchto diplomatov „mozgové abnormality“. USA obvinili Kubu z uskutočňovania „zvukových útokov“. Tá to však poprela, a incident viedol k zvýšenému napätiu medzi oboma národmi.

Rakúska metropola Viedeň má povesť centra svetovej diplomacie a špionáže. Krajiny ako Spojené štáty tam majú veľké diplomatické zastúpenie.

O red

Odporúčame pozrieť

Moskva vypovedala 18 členov diplomatickej misie Európskej únie

Moskva označila 18 členov diplomatického zastúpenia Európskej únie v Rusku za „nežiadúce osoby“. Členovia diplomatického …

Consent choices