brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska komisia vylúčila prepracovanie dohody o obchode s Veľkou Britániou

Európska komisia (EK) vo štvrtok odmietla nové rokovania o zmene pravidiel v obchode s Veľkou Britániu. Na prepracovanie postbrexitovej dohody vyzval britský premiér Boris Johnson. Spor sa týka colného režimu so Severným Írskom, ktoré má ako jediná časť Spojeného kráľovstva pozemné hranice s 27-členným blokom.

Únia zostane flexibilná, dohodu však nebude otvárať, napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Hovorkyňa komisie Arianna Podestová uviedla, že komisia bude pokračovať v diskusiách so Spojeným kráľovstvom. Podpredseda komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím EÚ v záležitostiach brexitu, má podľa nej záujem o stretnutie s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom. Ako dodala, o termíne schôdzky sa zatiaľ nerozhodlo.

Britská vláda sa v stredu vyjadrila, že postbrexitové obchodné pravidlá, ktoré dohodla s Európskou úniou „nemôžu pokračovať“ a treba ich prepracovať. Na základe dohody sa musia robiť colné kontroly niektorých tovarov pohybujúcich sa medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Cieľom je ponechanie otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členom EÚ. Kontroly však hnevajú severoírskych unionistov, ktorí tvrdia, že vytvárajú hranicu v Írskom mori a oslabujú zväzky Severného Írska so zvyškom Spojeného kráľovstva.

Viac..  Týždeň v EP: Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí v online prostredí či zabránenie znečisťovaniu morí

Minister pre brexit Frost dokonca konštatoval, že „existujú okolnosti na oprávnenie použitia článku 16“ dohody, ktorý umožňuje zrušenie zmluvy jednou stranou za extrémnej situácie. Vláda však podľa neho dospela k záveru, že teraz nie je správny čas tak urobiť.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices