kladivko, sud
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Poľská vláda ustúpila v spore s EÚ, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde

Poľsko zruší disciplinárnu komoru pôsobiacu pri Najvyššom súde krajiny. Vláda to oznámila v utorok. Podľa jej vyhlásenia o rozhodnutí informovala Európsku komisiu (EK) v liste z pondelka. Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že komora poškodzuje nezávislosť súdnictva a je v rozpore s právom Európskej únie (EÚ).

Poľská vláda stále trvá na tom, že potrebuje nájsť spôsob, ako trestať sudcov, ktorí porušujú zákony alebo inak zneužívajú svoje postavenie. Uviedla, že v rámci pokračujúcich reforiem súdneho systému nájde spôsob, ako to dosiahnuť. Vláda tiež trvá na tom, že poľské právo je nadradené právu EÚ, čo je ďalšia otázka prehlbujúca napätie vo vzťahoch s európskym blokom.

Od nástupu k moci v roku 2015 poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) transformovala súdny systém spôsobom, ktorý jej dal nové právomoci vo vzťahu k súdom a menovaniu sudcov. Zmeny vyvolali silnú kritiku a viedli k varovaniam pred sankciami zo strany EÚ z dôvodu porušenia demokratického princípu rozdelenia moci. Bruselská komisia dala Poľsku čas po pondelka, aby vláda konala v súlade s rozhodnutím ECJ, inak krajine hrozili finančné sankcie.

Viac..  Robert Hajšel: Návrh na zmeny zakladajúcich zmlúv EÚ by limitovalo zvrchovanosť členských krajín

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus v pondelok vyzval Európsku Úniu, aby hľadala riešenia na ochranu …

Consent choices