Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

ZDRAVOTNÍCTVO: Európska agentúra pre lieky by mala byť v budúcnosti lepšie pripravená na mimoriadne situácie

BRATISLAVA 12. septembra (SITA) – Európska agentúra pre lieky (EMA) by mala byť po novom vďaka posilneniu jej úloh lepšie pripravená na krízy. Vyplýva to z návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o posilnenej úlohe Európskej agentúry pre lieky. Ten má definovať prípravné činnosti na mimoriadne situácie, ktoré súvisia s liekmi a zdravotníckymi pomôckami. Cieľom návrhu je zlepšiť schopnosť EÚ reagovať na takéto situácie rýchlo, efektívne a koordinovane. Predbežné stanovisko Slovenskej republiky k tejto zmene je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Bezprecedentná skúsenosť s pandémiou COVID-19 ukázala, že schopnosť únie koordinovať prácu v snahe zabezpečiť dostupnosť liekov a zdravotníckych pomôcok a uľahčiť ich vývoj je v súčasnosti obmedzená,“ uvádza sa v materiáli.

Počas pandémie bolo napríklad potrebné zabrániť riziku nedostatku liekov a zdravotníckych pomôcok, ako sú ventilačné prístroje, chirurgické rúška a súpravy na testovanie na COVID-19. Fungovanie týchto mechanizmov počas mimoriadnej situácie umožnili podmienené dohody medzi zúčastnenými aktérmi. „To si v niektorých prípadoch vyžadovalo, aby komisia a agentúra prevzali úlohy, ktoré si vyžadujú pracovné metódy ad hoc. Na zabezpečenie efektívnosti a predvídateľnosti týchto riešení by sa mali objasniť príslušné úlohy a povinnosti jednotlivých subjektov a zároveň by sa mali zakotviť v príslušnom legislatívnom rámci,“ konštatuje sa v stanovisku.

Viac..  Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

Medzi úlohy EMA patrí aj poskytovanie poradenstva pri vývoji liekov, klinické skúšky však počas pandémie často sprevádzala zbytočná administratívna záťaž. „Každé skúšanie si v každom členskom štáte vyžaduje samostatné povolenie,“ píše sa v stanovisku. Návrh má preto prispieť aj k zabezpečeniu hladkého fungovania vnútorného trhu s takýmito výrobkami počas mimoriadnych situácií.

Zámerom je taktiež monitorovať a zmierňovať potenciálny a skutočný nedostatok kritických liekov a zdravotníckych pomôcok. Zabezpečiť sa má aj včasný vývoj vysokokvalitných, bezpečných a účinných liekov s osobitným zameraním na riešenie danej mimoriadnej situácie. Má sa tiež zaistiť hladké fungovanie panelov odborníkov na posudzovanie niektorých vysokorizikových zdravotníckych pomôcok.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

Európska komisia navrhuje opatrenia na zabránenie nárastu prípadov počas jesene a zimy

Európska komisia (EK) navrhla konkrétne opatrenia na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19 počas nadchádzajúcej jesene …

Consent choices