pollak
Peter Pollák, europoslanec /OĽaNO, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Peter Pollák: Klimatická konferencia v Glasgowe bude mať zásadný význam

BRATISLAVA – V škótskom Glasgowe sa v nedeľu začína mimoriadne očakávaná dvojtýždňová klimatická konferencia COP26. Ako podľa spravodajského portálu BBC uviedol britský premiér Boris Johnson, podujatie bude predstavovať „moment pravdy“ pre budúcnosť Zeme.

Účastníci z približne 200 štátov sa budú snažiť o nájdenie riešení, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare. Vedci upozorňujú, že je potrebné urýchlene konať, aby sa predišlo klimatickej katastrofe.

„Máme pred sebou neistú budúcnosť aj z pohľadu klimatických zmien. Výkyvy počasia, ako ničivé tornáda, či povodne sa nevyhýbajú ani nášmu regiónu. Je preto nevyhnutné od rétoriky prejsť ku konkrétnym opatreniam a tie naliehavo implementovať. Je to výzva, ktorá sa týka všetkých 160 krajín a konferencia OSN COP 26 v Glasgowe bude mať v tomto ohľade zásadný význam,“ hovorí slovenský europoslanec Peter Pollák.

Viac..  Michal Wiezik: Dlho som váhal s uverejnením tohto videa, no po tom, ako Huliak ulovil mladú medvedicu, ho uverejniť musím

Počas prvého dňa samitu bude zverejnená správa o stave klímy od Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). Tá porovná globálne teploty v tomto roku s predchádzajúcimi rokmi.

Konferencia COP26 by mala nadviazať na parížsku klimatickú dohodu z roku 2015, ktorej cieľom je udržať nárast priemerných teplôt na svete „hlboko pod“ dvomi stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Koalícia Slovensko a Za ľudí je za zachovanie práva veta v EÚ

Obnovenie dôvery v európsky projekt, spolupráca v boji proti korupcii a daňovým únikom či zachovanie …

Consent choices