Kamióny na diaľnici. PHOTO: © European Union 2020

Nákladná cestná preprava v únii vlani klesla o viac ako 1 %

Celkový objem nákladnej cestnej prepravy v Európskej únii vyjadrený v tonokilometroch (tkm) vlani oproti roku 2019 klesol o takmer 1 percento. Tonokilometer vyjadruje prepravu jednej tony na vzdialenosť jedného kilometra. Negatívny vplyv na cestnú dopravu mali lockdowny a ďalšie opatrenia v mnohých členských krajinách Európskej únie, ktoré prijali, aby čelili pandémii ochorenia COVID-19. Prerušil sa tak trend rastu nákladnej cestnej dopravy, ktorý sa prejavoval v uplynulých rokoch. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V druhom kvartáli minulého roka, keď boli protipandemické opatrenia najprísnejšie, sa počet tkm v EÚ prepadol najvýraznejšie, a to o 8 percent oproti prvému štvrťroku a o 10 percent v porovnaní s druhým kvartálom 2019. V treťom a štvrtom kvartáli minulého roka sa však nákladná cestná preprava v únii zotavila nad predpandemické úrovne. V treťom kvartáli 2020 medziročne stúpla o viac ako 2 percentá a v štvrtom kvartáli sa medziročne zvýšila o viac ako 3 percentá.

Viac..  Ivan Štefanec: Energetická náročnosť bývania sa musí zmenšiť, budúcnosť je fotovoltika

Reštrikcie zamerané proti šíreniu ochorenia COVID-19 vlani rôzne ovplyvnili cestnú nákladnú dopravu na rozličné vzdialenosti. V porovnaní s rokom 2019 prudko klesla predovšetkým preprava nákladnými automobilmi na dlhé vzdialenosti, a to na 2-tisíc a viac kilometrov, ktorá oslabila o 8 percent.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Slovensko v rámci EÚ dosiahlo jeden z najväčších poklesov emisií od roku 1990

Slovensko dosiahlo v rámci EÚ jeden z najväčších poklesov emisií skleníkových plynov od roku 1990, …

Consent choices