Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ SR. PHOTO: MZV SR

M. Klus: Mier a prosperita v krajinách za hranicami EÚ úzko súvisia s našou stabilitou a bezpečnosťou

„Napriek svojej polohe v strednej Európe si Slovenská republika uvedomuje, že región Stredozemného mora nemožno chápať len ako hranicu medzi Európou a Afrikou či Blízkym východom. Vnímame, že je to región plný príležitostí a ambicióznych partnerstiev, ktoré majú potenciál priniesť prosperitu na oboch brehoch. Mier a stabilita v susedstve Európskej únie (EÚ) totiž úzko súvisí s našou vlastnou bezpečnosťou. Preto podporujeme rozvoj demokratickejšieho, ambicióznejšieho a ekologickejšieho južného susedstva EÚ založeného na spoločných hodnotách a princípoch. Slovensko je pripravené podeliť sa o svoje skúsenosti a podporiť konkrétne projekty či iniciatívy napríklad aj v oblastiach udržateľného rozvoja miest a klimatických opatrení, inkluzívneho rastu, zamestnanosti mladých ľudí či mobility študentov.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v pondelok, 29. novembra 2021 v Barcelone, po rokovaniach 6. regionálneho fóra Únie pre Stredozemie (UfM) a 3. ministerského zasadnutia vo formáte EÚ – Južné susedstvo.

Partneri na zasadnutiach tlmočili záväzky členských štátov EÚ smerom k stredomorským partnerským krajinám po pandémii COVID-19, a to najmä v oblasti bezpečnostnej a migračnej politiky, posilňovania stability a pilierov demokracie, ako aj zmierňovania regionálnych rozdielov či boja proti klimatickej zmene prostredníctvom pomoci pri prechode na zelené hospodárstvo. „Zdôraznili sme však aj potrebu posilnenia ekonomickej, sociálnej a občianskej účasti žien a mládeže ako kľúča k viac inkluzívnej a udržateľnej spoločnosti. Rešpektovanie ľudských práv, zásady právneho štátu a dobrá správa vecí verejných sú pritom naďalej nevyhnutné pre dlhodobú bezpečnosť, stabilitu a prosperitu krajín južného susedstva EÚ,“ uviedol v Barcelone Martin Klus.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

V súvislosti s nelegálnou migráciou ako jednou z výziev, ktorým EÚ spoločne so svojimi susedmi čelí, štátny tajomník MZVEZ SR zdôraznil, že je v záujme Slovenska, aby sa v tzv. krajinách pôvodu migrantov systematicky zlepšovali podmienky pre život a tamojší obyvatelia nemuseli riskovať životy pri nebezpečnej ceste do Európy. „Nelegálna migrácia len ohrozuje životy nevinných ľudí, živí pašerákov a zvyšuje napätie medzi krajinami. Musíme preto zabezpečiť, aby v prípade, keď je migrácia neodvratná, respektíve pre prijímajúcu krajinu potrebná, prebiehala legálnym a bezpečným spôsobom,“ zdôraznil štátny tajomník M. Klus.

Súčasne pripomenul, že až dve tretiny populácie v krajinách južného susedstva EÚ tvoria mladí ľudia do 30 rokov, ktorým treba zaistiť dôstojné podmienky na život, vrátane dostatku pracovných príležitostí a ochrany pred vážnymi dopadmi klimatickej zmeny. Európska únia, ktorá je svetovým lídrom v ochrane životného prostredia a zmierňovania následkov globálneho otepľovania, má podľa Martina Klusa k dispozícii množstvo užitočných nástrojov, ktoré môžu prispieť k zmierneniu negatívnych aspektov zmeny klímy a Slovensko ako podporovateľ ambicióznej klimatickej politiky Únie je pripravené sa na tomto zdieľaní know-how a hľadaní vhodných riešení aktívne podieľať.

O mam

Odporúčame pozrieť

Minister Wlachovský: V optike EÚ už neplatí, ak sa Rusko prezentuje ako stabilný štát

Udalosti, ktoré v priebehu víkendu otriasli Ruskom, boli podstatnou časťou pondelňajších debát európskych diplomatov na …

Consent choices