Ilustračné PHOTO: © European Union.

V niekoľkých krajinách EÚ sa rozbieha očkovanie detí mladších ako 12 rokov

Grécko a niekoľko ďalších členských štátov Európskej únie (EÚ) začalo v stredu očkovať proti ochoreniu COVID-19 deti od 5 do 11 rokov. Rozšírenie vakcinačných kampaní o túto vekovú skupinu prichádza v čase, keď sa vlády jednotlivých krajín pripravujú na blížiace sa sviatočné obdobie a šírenie nového variantu koronavírusu omikron.

Medzi krajinami, ktoré rozšírili očkovací program na 5 až 11-ročné deti, sú i Taliansko, Španielsko a Maďarsko. Učinili tak po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) minulý mesiac v ich prípade schválila podanie menšej dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Rodičia v Grécku si už stihli pre deti do 12 rokov rezervovať viac ako 30-tisíc termínov. „Nebudem skrývať skutočnosť, že po rozhovore s lekármi a na základe dostupných vedeckých poznatkov sa naša rodina rozhodla zaočkovať nášho syna, ktorý má päť a pol roka,“ povedala grécka ministerka školstva Niki Kerameus.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

V Európe sa začiatkom decembra mierne znížil približne dvojmesačný nárast prípadov koronavírusu. Objavenie nového variantu omikron však vyvolalo neistotu, i keď vedci zatiaľ nepotvrdili, aké nebezpečenstvo predstavuje tento spomenutý variant. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v utorok uviedlo, že očakáva dominantnosť omikronu v EÚ počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Navrhlo, aby vlády zvážili obmedzenia súvisiace s cestovaním, pokračovali vo vakcinačných kampaniach a podávaní posilňovacích dávok.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa pripravuje návrh správy týkajúci sa nariadenia …

Consent choices