Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. PHOTO: © European Union

Variant omikron sa podľa šéfky EK do polovice januára stane v Európe dominantným

Podľa predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej sa očakáva, že variant koronavírusu omikron sa do polovice januára stane v Európskej únii (EÚ) dominantným. Konštatovala však, že blok je na boj proti omikronu dobre pripravený, keďže 66,6 percenta jeho obyvateľov je proti koronavírusu už úplne zaočkovaných.

Ursula von der Leyenová v stredu vyjadrila presvedčenie, že EÚ má „silu“ a „prostriedky“ na prekonanie pandémie ochorenia COVID-19, hoci vyjadrila sklamanie z toho, že oslavy na konci roka opäť naruší pandémia. „Rovnako ako mnohí z vás som smutná, že tieto Vianoce opäť zatieni pandémia,“ povedala šéfka EK. „Sme svedkami toho, že rastie počet chorých ľudí, zväčšuje sa záťaž nemocníc a, bohužiaľ, zvyšuje sa počet úmrtí,“ dodala.

Vďaka vysokej miere zaočkovanosti v EÚ a dostupnosti vakcín je podľa Ursuly von der Leyenovej Európa teraz v lepšej pozícii na boj proti vírusu. Uviedla, že viac ako 300 miliónov ľudí v bloku je úplne zaočkovaných a 62 miliónov ľudí dostalo posilňujúcu dávku vakcíny. „Prvotné údaje o omikrone nám ukazujú, že očkovanie tromi dávkami je najlepšou ochranou proti novému variantu,“ dodala.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ schválila vakcínu proti najnovšiemu variantu COVID-19

Európska komisia (EK) v piatok schválila upravenú vakcínu Comirnaty XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19. Tretia úprava …

Consent choices