brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Komisia predlžuje časovo obmedzenú rovnocennosť pre centrálne protistrany zo Spojeného kráľovstva

Európska komisia (EK) v pondelok rozhodla o predĺžení rovnocennosti pre centrálne protistrany zo Spojeného kráľovstva do 30. júna 2025. Krok, o ktorom informovala v tlačovej správe, zabezpečí krátkodobú finančnú stabilitu Európskej únie (EÚ). Komisia zároveň spustila cielené verejné konzultácie a výzvu na predloženie dôkazov o spôsoboch, ako rozšíriť činnosti centrálneho zúčtovania v únii a zvýšiť atraktívnosť centrálnych protistrán z EÚ s cieľom znížiť nadmernú závislosť eurobloku od systémových centrálnych protistrán z tretích krajín, ako aj získanie názorov zainteresovaných strán na zmeny opatrení dohľadu pre centrálne protistrany z EÚ.

V druhej polovici roka 2022 má Komisia v úmysle predložiť opatrenia na rozvoj činností centrálneho zúčtovania v EÚ, ktorých cieľom je budovanie domácich kapacít a zároveň primerané riadenie rizík a posilnenie rámca dohľadu EÚ pre centrálne protistrany. To má okrem krátkodobého zachovania finančnej stability pomôcť aj pri budovaní silnej a konkurencieschopnej únie kapitálových trhov v nadchádzajúcich rokoch.

Centrálna protistrana je subjekt, ktorý znižuje systémové riziko a posilňuje finančnú stabilitu tým, že stojí medzi dvomi protistranami zmluvy o derivátoch, čiže koná ako kupujúci voči predávajúcemu a ako predávajúci voči kupujúcemu rizika. Hlavným účelom centrálnej protistrany je riadiť riziko, ktoré by mohlo vzniknúť, ak jedna z protistrán pri obchodovaní zlyhá. Centrálne zúčtovanie je kľúčovým faktorom finančnej stability, pretože zmierňuje kreditné riziko pre finančné spoločnosti, znižuje riziko škodlivého vplyvu vo finančnom sektore a zvyšuje transparentnosť trhu.

Viac..  Europoslanci podporili pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru

Výrazná závislosť finančného systému Európskej únie od služieb poskytovaných centrálnymi protistranami so sídlom v vo Veľkej Británii by z dlhodobého hľadiska mohla spôsobiť problémy pre finančnú stabilitu bloku, preto ešte v septembri EK prijala časovo obmedzené rozhodnutie o rovnocennosti pre centrálne protistrany zo Spojeného kráľovstva do 30. júna 2022.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Rozvod s EÚ nepriniesol očakávané: len deväť percent Britov považuje brexit za úspešný

Len deväť percent ľudí v Británii sa domnieva, že vystúpenie ich krajiny z Európskej únie …

Consent choices