Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.
Europoslanec Martin Hojsík varuje, že toto desaťročie je posledné, počas ktorého môžeme zabrániť nekontrolovateľnému otepľovaniu planéty. „Klimatická kríza, pred ktorou varovali vedci, je tu. Záplavy, lesné požiare, extrémne búrky a víchrice sú čoraz častejšie a silnejšie. Veď len minuloročné európske záplavy si vyžiadali vyše 150 ľudských životov a spôsobili škody za vyše 40 miliárd eur. Riešenie klimatickej krízy je investíciou do prežitia. Aj preto je na čase, aby Národná rada SR vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu ku konkrétnym krokom,“ povedal Hojsík.
Tomáš Valášek uviedol, že predkladaný zákon je jedným z najdôležitejších zákonov, aké kedy v Národnej rade boli. „Mal som niekoľko rozhovorov s premiérom Hegerom, kolegovia komunikovali s ministrom životného prostredia Budajom, rokovali sme so stranou SaS a plánujeme sa rozprávať s viacerými poslancami v OĽaNO či Za ľudí,” uzavrel poslanec.
„Uznesenie, ktoré predložila strana Progresívne Slovensko, je dôležitou formuláciou politickej deklarácie stavu klimatickej núdze. Veríme, že si jeho znenie osvoja aj ďalšie politické strany a minimálne 60 poslancov OĽaNO, Za ľudí, Spolu či Hlas, ktorí za vyhlásenie stavu klimatickej núdze hlasovali pred rokom. Boj proti klimatickej kríze dnes potrebuje zapojenie širokej koalície všetkých strán naprieč politickým spektrom,” skonštatoval koordinátor iniciatívy Klíma ťa potrebuje Adam Ogurčák. Iniciatíva žiada vypracovanie strategického klimatického plánu pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality najneskôr do roku 2050 a návrhy reforiem, ktoré by zlepšili životné prostredie a ekonomickú a sociálnu situáciu. Druhú petíciu podpísalo doposiaľ 44-tisíc ľudí.
(redakcia/SITA).