
V rezolúcii EP tiež ostro odmieta ruskú inváziu na Ukrajinu a požaduje od Kremľa, aby ukončil svoje vojenské aktivity v krajine. Odmieta tiež ruskú „rétoriku naznačujúcu možné použitie zbraní hromadného ničenia“, pričom Rusku pripomína jeho medzinárodné záväzky a varuje pred nebezpečenstvom jadrovej eskalácie konfliktu. Poslanci tiež odsúdili rolu, ktorú v invázii zohral bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Poslanci privítali rýchle uvalenie sankcií a vyzvali na prijatie ďalších reštriktívnych opatrení, ktoré by sa dotkli Ruska aj Bieloruska. Vyzvali členské štáty na rýchlejšie poskytnutie vojenského materiálu. Zároveň tiež vyzvali Európsku komisiu a členské štáty, aby v spolupráci s humanitárnymi agentúrami OSN a ďalšími medzinárodnými partnerskými organizáciami Ukrajine poskytli ďalšiu núdzovú humanitárnu pomoc. (SITA)
K uzneseniu Európskeho parlamentu k statusu kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu sa vyjadril aj europoslanec Michal Wiezik (PS/RE):
„Ľudia na Ukrajine sú v týchto dňoch ochotní položiť svoje životy za hodnoty, na ktorých Európska Únia ako ju poznáme, stojí. Je najvyšší čas, aby sme ich privítali v našej európskej rodine. Ukrajina patrí do EÚ.
V rámci schválenej rezolúcie sme dnes rovnako podporili aj zavedenie prísnych ekonomických sankcií a úplné odpojenie sa od ruského plynu a uhlia. Ide naozaj o maximálnu snahu zo strany Európskeho parlamentu o ukončenie Putinovej agresie. Odpojenie od fosílnych palív má presah aj na klimatickú politiku. Udalosti týchto dní sú mimo iného dôkazom toho, ako lipnutie na plyne a závislosť na fosílnych palivách je geopolitické riziko. Európska únia musí ísť cestou skutočne obnoviteľných zdrojov, na ktorých nesedia zahraniční autokrati a diktátori.“