Mikročip. PHOTO: © European Union 2021

Intel investuje do produkcie polovodičov v Európe 80 miliárd eur

Predsedníčka Európskej komisie podotkla, že prostredníctvom zákona o čipoch sa chce Európa stať lídrom v celosvetovej výrobe polovodičov.

Plán Európskej únie (EÚ) týkajúci sa sebestačnosti z hľadiska produkcie polovodičov zaznamenal prvý veľký úspech. Ako na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, spoločnosť Intel chce počas nasledujúceho desaťročia investovať do mikročipov v Európe 80 miliárd eur.

Polovodiče sú malé mikročipy, ktoré fungujú ako riadiace jednotky pre mnohé zariadenia od smartfónov až po autá. Ich akútny nedostatok počas pandémie koronavírusu tvrdo zasiahol mnohé odvetvia, medzi najpostihnutejšími sú predovšetkým automobilky. EÚ sa preto v budúcnosti nechce v tomto smere spoliehať na dodávateľov z Ázie a zo Spojených štátov.

Viac..  EÚ uvalila dočasné vyrovnávacie clá na dovoz elektromobilov na batérie z Číny

Von der Leyenová podotkla, že prostredníctvom zákona o čipoch sa chce Európa stať lídrom v celosvetovej výrobe polovodičov. „Naším cieľom je mať do roku 2030 v Európe 20 % svetovej produkcie mikročipov. To je dvakrát viac ako dnes,“ povedala Von der Leyenová podľa oficiálnej stránky Európskej komisie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Potrebujeme zvýšiť bezpečnosť dodávok a posilniť výrobu v segmente čipov

Európsky parlament prijal rámec opatrení na posilnenie ekosystému polovodičov v Európe, tzv. Európsky akt o čipoch. Europoslanec …

Consent choices