komisia
PHOTO: © European Union.

MF SR: Audit Európskej komisie ešte nie je ukončený, doposiaľ neposlala finálnu správu

Audit Európskej komisie zameraný na projekty v rámci bývalého Operačného programu Výskum a inovácie ešte nie je ukončený. Európska komisia doposiaľ neposlala finálnu správu, a preto, ako vo štvrtok informovalo ministerstvo financií, nie je možné v súčasnosti poskytnúť informácie o auditovaných projektoch, resp. o predbežne identifikovaných nedostatkoch. Pre nedostatky pri realizácii niektorých projektov je v súčasnosti prerušené ich financovanie zo zdrojov Európskej únie. Spomínaný bývalý operačný program je od konca roku 2019 súčasťou Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 až 2020, ktorý riadi ministerstvo dopravy a výstavby.

„Požadované nápravné opatrenia uvedené v podporujúcom liste sú totožné s nápravnými opatreniami požadovanými v návrhu audítorskej správy. Tento list bol zaslaný zo strany Európskej komisie automaticky v nadväznosti na identifikované predbežné zistenia z návrhu audítorskej správy,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva financií. Rezort je národným orgánom auditu pre implementáciu eurofondov.

„Slovenská republika v súčasnosti nedeklaruje z dôvodu varovného listu výdavky na Európsku komisiu. Všetky oprávnené výdavky v rámci projektov sú na národnej úrovni preplácané prijímateľom z výdavkov štátneho rozpočtu a implementácia týchto projektov na národnej úrovni naďalej pokračuje,“ dodalo ministerstvo financií.

Viac..  M. Beňová: Oprava výrobku musí priniesť výhodu v podobe úspory peňazí

Predmetom auditu podľa rezortu neboli projekty týkajúce sa napríklad výstavby električkovej trate v bratislavskej Petržalke, nákupu nových trolejbusov či obnovy železníc a ciest, ako uvádzali medializované informácie. Tieto projekty totiž neboli a nie sú v časti operačného programu zameraného na výskum a inovácie.

„List, ktorý Slovenská republika dostala v súvislosti s Operačným programom Integrovaná infraštruktúra, je najľahšia forma prerušenia. Ide o proces, ktorý je možné riešiť a vysvetliť. Ide o štandardný nástroj Európskej komisie, ktorý bol aplikovaný rovnako aj na iné operačné programy, aj v minulosti,“ uviedlo už v stredu ministerstvo dopravy pre agentúru SITA. Po vysvetlení zo strany Slovenska rezort dopravy očakáva odblokovanie platieb ešte v tomto roku.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

simecka

M. Šimečka: Dozrel čas zverejniť audit Ministerstva zdravotníctva

V súvislosti s ohrozením peňazí z Plánu obnovy dočasne poverený premiér Heger prisľúbil na ministerstve …

Consent choices