zdroj: FB Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

J. NAĎ: Prijatie Strategického kompasu EÚ je signál, že Únia chce posilniť svoju bezpečnosť

Prijatie Strategického kompasu Európskej únie (EÚ) je jasný signál, že Únia je schopná a ochotná posilniť svoju bezpečnosť a obranu. Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na stretnutí s veľvyslancami členských štátov EÚ na pôde rezortu obrany. Pondelkové stretnutie inicioval francúzsky veľvyslanec v SR Pascal Le Deunff v kontexte prebiehajúceho francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Šéf rezortu obrany pripomenul, že opatrenia zahrnuté v Strategickom kompase EÚ, ktorého úlohou je poskytnúť usmernenie pre ďalší rozvoj spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky na najbližšie roky, prinesú lepšie možnosti budovania a rozvíjania obranných spôsobilostí, v dôsledku čoho sa posilní aj Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Súčasťou kompasu je aj takzvaný Hybridný toolbox, ktorý predstavuje iniciatívu na vytvorenie súboru nástrojov EÚ na boj proti hybridným hrozbám. „Aj keď nástroje na riešenie hybridných hrozieb spadajú do kompetencií členských štátov, vzhľadom na komplexnú povahu týchto hrozieb sa nemôžeme spoliehať iba na naše vlastné kapacity. Členstvo v NATO a EÚ nám preto pomáha efektívnejšie pracovať na opatreniach v záujme zvýšiť našu odolnosť proti hybridnému pôsobeniu,“ dodal minister.

Viac..  Komisia navrhuje predĺžiť núdzové opatrenia v oblasti energetiky o jeden rok

Minister Naď zároveň informoval veľvyslancov o pokračujúcich modernizačných projektoch v Ozbrojených silách SR, ako aj o doterajšej pomoci SR pre Ukrajinu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

mig29

Slovensko sa symbolicky rozlúčilo so stíhačkami Mikojan-Gurevič MiG-29

Rezort obrany, ako aj široká verejnosť sa dnes tzv. „uzemnením“ stíhacích lietadiel MiG-29 symbolicky rozlúčili …

Consent choices