Podpora Ukrajiny. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Predseda Európskej rady navrhol udeľovanie azylu ruským dezertérom

Európska únia (EÚ) by mala podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela zvážiť spôsoby poskytnutia azylu ruským vojakom ochotným dezertovať z bojísk na Ukrajine. Podľa neho je udelenie azylu ruským dezertérom „cenný nápad, o ktorý by sme sa mali usilovať“. Podporil tak nápad, o ktorom už skôr hovorili niektorí europoslanci.

V prejave Európskemu parlamentu Michel vyjadril rozhorčenie nad „zločinmi proti ľudskosti, proti nevinným civilistom v Buči a mnohých ďalších mestách“ a vyzval ruských vojakov, aby neposlúchli rozkazy. „Ak sa nechcete podieľať na zabíjaní svojich ukrajinských bratov a sestier, ak nechcete byť zločincami, odhoďte zbrane, prestaňte bojovať, opustite bojisko,“ vyhlásil.

Michel tiež povedal, že EÚ by mala naďalej vytvárať tlak na Kremeľ. Spomenul nový balík sankcií, ktorý v utorok navrhla Európska komisia a okrem iného zahŕňa zákaz dovozu ruského uhlia. „Myslím si, že opatrenia na ropu a dokonca plyn budú tiež skôr či neskôr potrebné,“ skonštatoval.

Viac..  Vladimír Bilčík: Deti musia mať garantovanú väčšiu mieru bezpečnosti v online priestore

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices