Mimoriadne zasadnutie EP, situácia na Ukrajine. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Pomoc utečencom z Ukrajiny: Poslanci schválili prednostné čerpanie 3,4 miliardy eur pre štáty EÚ

Európsky parlament schválil nariadenie umožňujúce okamžité uvoľnenie 3,4 miliardy eur pre štáty EÚ, ktoré poskytli útočisko ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred ruskou agresiou.

Prijatie naliehavých podporných opatrení nadväzuje na rozhodnutie poslancov z minulého týždňa o presmerovaní prostriedkov z azylového a kohézneho fondu do krajín EÚ, ktoré prichýlili utečencov pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Plénum pomerom hlasov 549 (za): 1 (proti): 8 (zdržalo sa hlasovania) odobrilo okamžité uvoľnenie približne 3,4 miliardy eur z prostriedkov REACT-EU v celkovom dostupnom objeme 10 miliárd eur. Poslanci tak schválili rýchlejší prístup vlád členských štátov EÚ k financiám, ktoré by mali byť vynaložené na infraštruktúru, ubytovanie, vybavenie, zamestnávanie, vzdelávanie, sociálnu inklúziu, zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o deti utečencov.

Nové pravidlá zvýšia objem počiatočného predbežného financovania z 11% na 15% pre všetky členské štáty Európskej únie. Krajiny EÚ na hraniciach s Ukrajinou, teda Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko, ako aj štáty Únie, ktoré prijali významné množstvo utečencov zodpovedajúce viac ako jednému percentu ich populácie, teda Bulharsko, Česko, Estónsko a Rakúsko, budú môcť okamžite čerpať až 45% z prostriedkov REACT-EU pôvodne určených na obnovu po pandémii, a to bez nutnosti doložiť v tomto štádiu akúkoľvek faktúru.

Viac..  Europoslanci prijali kľúčové nariadenie v boji proti sexuálnemu obťažovaniu detí

Súvislosti

Podľa údajov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) opustilo od 24. februára do 6. apríla Ukrajinu vyše štyri milióny ľudí – väčšina z nich smerovala do susedných krajín. REACT-EU je balík pomoci z roku 2020 v celkovom objeme takmer 50 miliárd eur, ktorý má pomôcť zmierniť následky krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 v celej EÚ.

Ďalší postup

Parlamentom schválené nariadenie musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Následne – deň po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ – vstúpia nové predpisy do platnosti.

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices