zdroj: FB Andrej Doležal - minister dopravy a výstavby SR

Minister Doležal: Ak by neboli eurofondy, nepostavíme takmer nič

Eurofondy v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra má ministerstvo dopravy zazmluvnené na 99%. Za dopravnú časť to je dokonca 106,75%. Minister dopravy Andrej Doležal to povedal v hodnotení svojho dvojročného pôsobenia vo videu na Facebooku.

„Ideme dobrým smerom. K 100% čerpaniu sa nebudeme blížiť zospodu, ale zhora,“ priblížil šéf rezortu dopravy Andrej Doležal. Z eurofondov budú financované napríklad obchvaty Sabinova, Prievidze či Šale, viaceré železničné modernizácie vrátane uzla Žilina. Spomedzi diaľnic a rýchlostných ciest to bude napríklad celá diaľnica D3. „Nebyť eurofondov, nikdy by sme na to nemali.  Neviem, kde by bola naša krajina, keby sme ich nemohli čerpať. Ako ministrovi by sa mi dýchalo ťažšie bez eurofondov.“ vyzdvihol prínos eurofondov v cestnej a železničnej infraštruktúre minister dopravy a výstavby.

Okrem vyčerpania eurofondov z končiaceho programového obdobia bude pre ministerstvo výzvou aj plán obnovy. Rezort dopravy má v ňom vyčlenených 900 miliónov eur. Pripravená je výzva na cyklodopravu za 100 miliónov eur, viac ako 500 miliónov eur je vyčlenených na modernizáciu železničnej dopravy. Na obnovu verejných a pamiatkovo chránených budov pôjde 240 miliónov eur. „Dobrou správou je, že tieto financie sú určené aj na obnovu budov železničných staníc,“ zdôraznil A. Doležal.

Viac..  EK konzultácie: postupné rušenie ustanovení dočasného krízového a prechodného rámca pre štátnu pomoc

Viac o tejto téme a aj iných aktualitách sa dozviete vo videu, v ktorom minister dopravy Andrej Doležal bilancuje 2 roky. Video si môžete pozrieť tu:

O mam

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices