moldavsko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

EP víta žiadosť Moldavska o členstvo v bloku, EK oznámila novú finančnú pomoc krajine

Európsky parlament (EP) prijal rezolúciu, v ktorej víta žiadosť Moldavska o členstvo v Európskej únii (EÚ) a tvrdí, že je na správnej ceste k prijatiu kľúčových reforiem. Zároveň podľa jeho tlačovej správy vyzýva blok na udelenie kandidátskeho statusu krajine.

Vzhľadom na to, že Moldavsko disproporčne postihla ruská vojna na Ukrajine, najmä príchodom viac ako 450-tisíc utečencov, stratou obchodu a zvýšenými cenami energií a dopravy, europoslanci vyzývajú EÚ na poskytnutie väčšej podpory prostredníctvom novej makrofinančnej pomoci, ďalších opatrení na liberalizáciu dopravy a obchodu a pokračujúcej podpory pomoci utečencom a humanitárnych účelov. Rezolúcia vyjadruje aj obavy z nedávnych bezpečnostných incidentov v odštiepeneckom regióne Podnestersko a vyjadruje podporu EP komplexnému, mierovému a trvalému politickému urovnaniu regionálneho konfliktu.

Zdôrazňuje tiež, že je neprijateľné, aby Rusko využívalo zemný plyn na vytváranie tlaku na Moldavsko, aby ovplyvnilo jeho politické a geopolitické smerovanie. Poslanci vyzývajú Európsku komisiu a krajiny EÚ, aby podporili Moldavsko pri zabezpečovaní jeho energetickej nezávislosti, konektivity, diverzifikácie a efektívnosti, ako aj pri urýchlení rozvoja obnoviteľných zdrojov energie.

Viac..  SR bude mať vo frakcii EPP iba jednu europoslankyňu, je ňou Miriam Lexmann

Európska komisia medzičasom informovala, že EÚ zmobilizuje dodatočných 52 miliónov eur pre Moldavsko. Zdroje sú určené na podporu odolnosti krajiny, jej obnovu a reformy z dlhodobého hľadiska, a to najmä prostredníctvom implementácie hlavných iniciatív, s ktorými sa počíta v hospodárskom a investičnom pláne pre východných partnerov eurobloku, a na podporu implementácie asociačnej dohody medzi EÚ a Moldavskom. Cieľom novej finančnej pomoci je podporiť Moldavsko v jeho udržateľnom, odolnom a inkluzívnom sociálno-ekonomickom rozvoji, uvádza na svojej webstránke Komisia.

O mam

Odporúčame pozrieť

MOldavsko

Podnestersko sa sťažuje u veľvyslanca EÚ, že Kišiňov ignoruje ich mierové návrhy

Týždeň po tom, ako členské krajiny Európskej únie spustili prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom, …

Consent choices