azyl
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V Európe stúpol počet žiadateľov o azyl z postsovietskych štátov

Agentúra Európskej únie pre azyl uviedla, že počet ľudí z postsovietskych štátov hľadajúcich medzinárodnú ochranu v Európe od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu raketovo stúpol. Agentúra v stredu uviedla, že v marci požiadalo o azyl asi 14-tisíc Ukrajincov, čo je asi 30-krát viac ako pred vojnou.

Ďalšie asi tri milióny Ukrajincov pritom požiadali o núdzovú ochranu v rámci programu EÚ, ktorý vojnovým utečencom poskytuje prístrešie, prístup k práci, lekárskemu ošetreniu a vzdelávaniu.

Najväčší nárast žiadateľov o azyl bol zaznamenaný medzi občanmi Bieloruska, Azerbajdžanu, Tadžikistanu, Uzbekistanu a Turkménska. Agentúra však upozorňuje, že nie je jasné, či títo ľudia prišli zo svojich domovských krajín alebo žili na Ukrajine, keď sa začala vojna.

Azyl sa zvyčajne poskytuje osobám, ktorým hrozí vážne nebezpečenstvo z dôvodu ich rasy, náboženstva, národnosti, politického zmýšľania alebo príslušnosti k sociálnej skupine, a tým, ktorí utekajú pred vojnou, mučením a ponižujúcim zaobchádzaním.

Viac..  Komisia aktualizuje zoznam zakázaných leteckých spoločností

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices