poziar
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Výskyt lesných požiarov je v porovnaní s 15-ročným priemerom takmer štvornásobný

Celkový počet lesných požiarov v Európskej únii (EÚ) od začiatku roka 2022 je takmer štyrikrát vyšší ako priemer v rovnakom období za uplynulých 15 rokov. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na údaje z programu Copernicus.

Copernicus prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že od začiatku roka do 23. júla zasiahlo krajiny EÚ 1 926 lesných požiarov. Priemer za rovnaké obdobie z rokov 2006 až 2021 bol pritom 520.

Anglicko, ktoré nie je súčasťou EÚ a Copernicus jeho údaje nezahŕňa, zase zažíva najsuchší júl od roku 1911, keď zatiaľ spadlo len 24 % priemerných očakávaných zrážok. Informovala o tom britská meteorologická služba. Minulý týždeň teploty v Spojenom kráľovstve prvý raz prekročili 40 stupňov Celzia, pričom 19. júl sa stal vôbec najhorúcejším dňom v záznamoch. V dôsledku horúčav vypukli aj požiare, ktoré sa vyskytli dokonca aj v Londýne.

Viac..  EÚ a Ukrajina si uznávajú rozsudky v občianskych a obchodných veciach

Vedci pripisujú častejší výskyt vĺn horúčav, ktoré môžu vyvolať alebo posilniť lesné požiare, klimatickej zmene spôsobenej ľuďmi. Svet pritom môže podľa nich očakávať ešte častejšie a dlhšie vlny horúčav.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

poziar

V únii už tento rok v dôsledku lesných požiarov zhorelo rekordných 700-tisíc hektárov

Lesné požiare v tomto roku dosiaľ v Európskej únii (EÚ) spálili rekordných 700-tisíc hektárov. Informuje …

Consent choices