zeleznice
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Železnice SR použijú na obnovu infraštruktúry zo zdrojov EÚ vyše 73 miliónov eur

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú zabezpečené financovanie ďalších projektov modernizácie infraštruktúry. Z prostriedkov Európskej únie a domáceho spolufinancovania využijú viac ako 73 mil. eur na rekonštrukciu úsekov Trnovec nad Váhom – Tvrdošovce a Palárikovo – Nové Zámky, ako aj na obnovu v areáli železničnej stanice Dvory nad Žitavou. Ministerstvo dopravy a výstavby a ŽSR vo štvrtok podpísali tri zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na tieto investície.

Pre nás to znamená ďalšie kontrahovanie eurofondových prostriedkov na štvrtý koridor, ktorý spája Českú republiku a Maďarsko práve cez Slovensko,“ povedal vo videu na sociálnej sieti po podpísaní zmlúv o financovaní projektov minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina). „To je to, čo chceme robiť – čerpať eurofondové prostriedky na rekonštrukciu železníc,“ dodal minister. „Železnice SR využívajú a získavajú šancu financovať tieto stavby zo zdrojov Európskej únie,“ uviedol námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre rozvoj a informatiku Jozef Veselka, pričom spomínané stavby označil za významné.

Viac..  Týždeň v EP: Vodičské preukazy, boj proti podvodom, klimatická konferencia či Eurobarometer

Z celkovej spomínanej sumy použijú železničiari 32,4 mil. eur na modernizáciu oboch koľají medzi Trnovcom nad Váhom a Tvrdošovcami v dĺžke takmer 10 kilometrov. Na rekonštrukciu koľají v úseku Palárikovo – Nové Zámky v dĺžke zhruba 8 kilometrov a nástupišťa v stanici Ľudovítov je určených 31,4 mil. eur. Tieto investície umožnia zvýšiť traťovú rýchlosť na obidvoch úsekoch na 140 kilometrov za hodinu. Na modernizáciu ôsmich výhybiek, obnovu priecestia a vybudovanie staničného a traťového zabezpečenia v železničnej stanici Dvory nad Žitavou pôjde 9,6 mil. eur.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices