plyn
PHOTO: Ilustračné

ENERGETIKA: Slováci uznávajú boj s klimatickými zmenami, nie však na úkor drahších energií

Slováci sú za ochranu klímy, nesmie však byť drahá. Ako vyplýva z prieskumu agentúry ACRC, ktorý si objednala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) a Slovenské elektrárne, takmer tri štvrtiny Slovákov (74 %) vnímajú klimatickú zmenu ako jeden z hlavných problémov, ktorým ako civilizácia čelíme. Zároveň je ešte väčší podiel populácie presvedčený, že je správne snažiť sa znížiť emisie na nulu. Myslia si to až štyria z piatich z nás (79 %).

Respondenti v prieskumu dostali otázku, či sú ochotní akceptovať zvýšenie cien elektriny, ak by sa tým zvýšil podiel obnoviteľných zdrojov, teda veterných, solárnych, malých vodných alebo geotermálnych elektrární. So zdražovaním rozhodne súhlasilo len 7 % populácie a tejto možnosti bolo skôr naklonených 35 % ľudí. Ochotní by boli akceptovať zvýšenie fakturovanej sumy o maximálne 5 eur (60 %) respektíve 10 eur mesačne (32 %).

Viac ako 98 % spotreby plynu na Slovensku je z dovozu. Podľa prieskumu, traja z piatich (60 %) obyvateľov Slovenska sú rozhodne (23 %) alebo skôr za (36 %) zníženie závislosti od jedného dodávateľa plynu. Zároveň sa na stranu diverzifikácie dodávok prikláňajú najmä ľudia do 40 rokov, s maturitou alebo vysokou školou.

Viac..  Ján Rudolf: 22 miliárd z EÚ je posledná šanca pre Slovensko

Agentúra ACRC uskutočnila prieskum od 21. júna do 12. júla 2022 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 812 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku od 15 do 69 rokov z pohľadu pohlavia, veku, vzdelania, veľkostných kategórií sídel a krajského členenia.

(SITA).

O red

Consent choices