jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union 2022.

Eugen Jurzyca: Buď sme v EÚ alebo nie sme. Ak sme, nemôžeme zakázať vývoz elektriny do Nemecka, aby bola u nás krátkodobo lacnejšia

Znárodniť elektrinu vyrobenú na Slovensku či zakázať jej vývoz z krajiny zrejme nie je také jednoduché. Ministerstvo hospodárstva SR neodpovedalo, či by sa to dalo ošetriť napríklad schválením všeobecného hospodárskeho záujmu. V každom prípade chce dodržať pravidlá Európskej komisie.

„V súvislosti s rastúcimi cenami energií vyhodnocujeme viacero možností, avšak tak, aby došlo k čo najmenšej miere k narúšaniu vnútorného trhu alebo komerčných vzťahov. Taktiež pracujeme v medziach, ktoré nám poskytuje Európska komisia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra Mária Pavlusík.

Podobný scenár však navrhuje aj predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský. Podľa neho, trh s elektrinu sa celý zrútil. „Ja si myslím, že v tejto situácii by mal štát zaviesť všeobecný hospodársky záujem, prikázať výrobu elektriny, prikázať dodávky, stanoviť ceny a nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné inštitúcie, pre školy, nemocnice. Ja navrhujem to, aby naozaj tento všeobecný hospodársky záujem sa aplikoval na celý trh s elektrinou, pretože ten trh sa úplne zrútil. To proste tá elektrina, ktorá sa tu vyrobí za 50 eur za megawatthodinu a dodá sa do vedľajšej dediny, medzitým virtuálne odíde do Lipska na burzu a tam zdražie na 900 a dodá sa za 900 eur,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike Kremský.

Viac..  EÚ chce dohodu o dovoze ocele a hliníka do USA do konca roka

Europoslanec Jurzyca: Buď sme v EÚ, alebo nie sme

Na situáciu reaguje na sociálnej sieti aj slovenský europoslanec Eugen Jurzyca /SaS, ECR/. „Zjednodušene je to podľa mňa naozaj tak, že buď sme v EÚ alebo nie sme. Ak sme, tak nemôžeme zakázať vývoz elektriny napríklad do Nemecka,aby bola u nás krátkodobo lacnejšia. Tak, ako nemôžu Nemci zakázať vývoz liekov na Slovensko, aby boli u nich krátkodobo lacnejšie,“ uzatvára europoslanec.

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca o rozpočte: Europoslanci chcú opäť zvyšovať výdavky, nie je to správne

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices