Vraj bolo odobraných málo vzoriek trusu (cca 2000) a keby bolo odobraných viac (povedzme 5000), muselo by sa dospieť k vyššiemu číslu v zhode s “vnadiskovými” odhadmi.
Na vyvrátenie tohto nezmyslu použijem zistenia zo štúdie profesora Pauleho a kolektívu, ktorého stanovenie veľkosti populácie medveďa v roku 2015 nik nespochybňuje. Citujem:
“V celkovom súbore 👉 1834 vzoriek sme identifikovali 831 jedincov s použiteľnými spoľahlivými genotypmi. Zo všetkých použitých modelov sú štatisticky najspoľahlivejšie Higginsov model heterogenity, ktorý poskytuje dobré vyrovnanie a odhady početnosti sa môžu použiť ako konečný výsledok tejto analýzy. Na základe tohto modelu sa v rokoch 2013–2014 odhadla celková početnosť 👉 1256 medveďov (1023–1489 95% CI).
Odhad považujeme za nevychýlený a intervaly spoľahlivosti zodpovedajú presnosti, ktorá sa očakáva v populáciách divo žijúcich živočíchov s veľkým areálom.
V každom prípade získanie spoľahlivých odhadov je sprevádzané veľkou pracnosťou. V tomto prípade sa dá aplikovať tiež zákonitosť zmenšujúcej sa návratnosti – zatiaľčo počet použiteľných vzoriek v tejto štúdii mohol byť väčší a intervaly spoľahlivosti mohli byť menšie, 👉 podstatne väčšie počty vzoriek získaných v krátkom období by poskytli ❗️marginálne lepšie výsledky❗️než tie ktoré by sme získali navýšením počtu vzoriek o niekoľko stoviek.”
Pre jednoduchosť zhrniem: predchádzajúca štúdia dospela k výsledku cca 1200 jedincov na základe výberového súboru menšieho ako 2000 vzoriek a navýšenie tohto súboru by prinieslo len mierne spresnenie odhadu. Zhruba to isté platí aj pre aktuálnu štúdiu z Karlovej univerzity.
❕To že na Slovensku žije 1000 medveďov je vedecký fakt. ❕
To, že to nesedí do naratívu populistických demagógov (veľmi často rôznym spôsobom fašizovaných), je indikatívne hlavne voči nim samotným. Ak niekto používa ignorovanie a prekrúcanie faktov ako svoju hlavnú pracovnú metódu, nemôže sa diviť, že ho tento postup diskvalifikuje.
Michal Wiezik, europoslanec /PS, RE/.