testovanie na zvieratach
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Viac ako 1,4 milióna občanov únie žiada koniec testov na zvieratách

V stredu 31. augusta o polnoci skončila Európska občianska iniciatíva Save Cruelty Free Cosmetics, občania únie ňou žiadali ukončili testy na zvieratách. Za jeden rok sa vyzbieralo viac ako 1,4 milióna podpisov. Petíciu podporilo viac ako 37-tisíc Slovákov. Informovala v tlačovej správe zo Slobody zvierat Silvia Čaňová.

V laboratóriách po celej Európe sa na výskum a testovanie každoročne využíva viac ako desať miliónov zvierat, medzi ktorými sú psy, mačky, králiky, myši, ale aj primáty a hospodárske zvieratá. Aj napriek tomu, že existujú alternatívy bez testovania zvierat, utrpenie zvierat a testovanie dlhodobo neklesá. Využívanie alternatívnych postupov nenariaďuje legislatíva a chýba tiež systémová podpora modernej vedy.

Európska občianska iniciatíva Save Cruelty Free Cosmetics sa skončila v stredu 31. augusta a podporilo ju viac ako 1,4 mil. ľudí. Žiadali Európsku komisiu nielen o ukončenie používania zvierat v kozmetických, ale aj v iných chemických testoch a o prijatie plánu na postupné ukončenie všetkých druhov testov na zvieratách. Zvieratá sa používajú vo vede a výskume, na zistenie bezpečnosti kozmetiky, potravín, krmív, chemických látok a materiálov pre priemysel aj domácnosti, veterinárnych a humánnych liečiv, zdravotníckych pomôcok. Testujú sa na nich všetky materiály a výrobky dennej spotreby a každý deň na tieto účely použijú laboratóriá v Európe okolo 28 tisíc zvierat.

Viac..  EP podporil pravidlá na zníženie znečistenia ovzdušia ťažkými vozidlami

Petícia splnila všetky zákonné podmienky – ako milión podpisov občanov EÚ v priebehu roka, či podpisy získané aspoň zo siedmich členských štátov. Do projektu sa zapojilo všetkých 27 členských štátov Únie a cieľ v pošte podpisov ich splnilo až 22 z nich. Z hľadiska počtu obyvateľov sa Slovensko stalo šiestou najúspešnejšou krajinou. „Toto je hlasný odkaz európskej verejnosti zákonodarcom a politikom, že nechceme kruté a zbytočné testy na zvieratách. Veda je pripravená, potrebná je už len politická vôľa prijať rozhodnutie a plán, ktoré ukončia utrpenie miliónov zvierat v európskych laboratóriách,“ informovala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Ďalším krokom bude verifikácia podpisov autoritami jednotlivých členských štátov a odovzdanie petície Komisii, ktorá má následne 6-mesačnú lehotu na prípravu oficiálnej odpovede na požiadavky petície.

(SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Podpíšte petíciu za olympiádu bez ruskej propagandy

V júli tohto roka slovenský europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan …

Consent choices