vakcína, koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Úrad Európskej únie HERA zaobstaral ďalšie vakcíny proti opičím kiahňam

Úrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) zabezpečil dodatočné dávky vakcíny tretej generácie od spoločnosti Bavarian Nordic v reakcii na súčasné prepuknutie opičích kiahní. Akvizícia sa týka 170 920 dávok vakcíny, čo zvyšuje celkový počet dávok, ktoré EÚ kúpila pre členské štáty, na 334 540. Spomenuté dodatočné dávky budú dostupné na dodanie pred koncom roka. Medzitým dodávanie už zakúpených vakcín proti opičím kiahňam financované EÚ do členských štátov, Nórska a Islandu bude naďalej pokračovať v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov, informuje na svojej webstránke Európska komisia.

„Aj keď sme boli svedkami toho, že počet prípadov opičích kiahní v EÚ v posledných týždňoch klesá, hrozba nepominula a my nemôžeme poľaviť v ostražitosti. Musíme pokračovať v tempe nášho úsilia chrániť našich občanov, najmä tých najzraniteľnejších. Pripravenosť je kľúčom k rýchlej reakcii na zdravotné núdzové situácie,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

Viac..  Boj s antimikrobiálnou rezistenciou: Obozretné využívanie antibiotík a výskum

HERA tiež začal spoločné postupy obstarávania pre ďalšie vakcíny, ako aj pre terapeutiká. Tieto opatrenia v kombinácii s radami Európskej liekovej agentúry o intradermálnom použití vakcíny proti opičím kiahňam zabezpečia rýchlejšiu ochranu tých najzraniteľnejších a urýchlia očkovanie ohrozených občanov.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

lieky

Komisia zabezpečila liečebné dávky proti opičím kiahňam

Európska komisia v pondelok zabezpečila viac ako 10-tisíc liečebných cyklov lieku tecovirimat spoločnosti Meridian/SIGA na …

Consent choices