jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union 2022.

Eugen Jurzyca: Nepodporujem návrh telekomunikačných operátorov, aby na rozvoj internetovej infraštruktúry prispievali aj veľké digitálne firmy

Najväčší európski telekomunikační operátori z asociácie ETNO presadzujú, aby na rozvoj internetovej infraštruktúry, vrátane 5G siete, spravodlivo prispievali aj veľké digitálne spoločnosti ako napríklad Netflix, Google či Facebook a ďalšie. Zdôvodňujú to tým, že znášajú všetky náklady na budovanie sietí, v ktorých Európa zaostáva, pričom šesť najväčších technologických firiem zodpovedá za viac než 55 % dátových tokov a ich investície do infraštruktúry sú výrazne nižšie. Digitálne platformy naopak argumentujú tým, že investujú napríklad do podmorských káblov, telekomunikační operátori sú už platení užívateľmi internetu a osobitné poplatky by mohli byť v rozpore so zásadou sieťovej neutrality, čo znamená, že všetky dátové prenosy musia byť rovnako nediskriminačne spracované.

Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku sa už vyjadril proti takýmto novým poplatkom a vyzval na zdržanlivosť a diskusiu aj viacero krajín Európskej únie. Sporný návrh preto v súčasnosti posudzuje Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC). Legislatívny návrh, ktorý by prinútil platformy platiť „spravodlivý príspevok“ na rozvoj digitálnej infraštruktúry, sa predbežne očakáva na jeseň. Malo by ísť o samostatný akt alebo súčasť revízie smernice Európskej únie z roku 2014 o opatreniach na zníženie nákladov na zavedenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí.

Výsledky verejnej konzultácie k tejto téme budú podľa štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslava Kmeťa (nom. Sme rodina) významným podkladom pre vytváranie názoru Európskej komisie, Európskeho parlamentu aj samotných členských štátov. „Určite bude potrebné počkať na posúdenie BEREC,“ uviedol pre agentúru SITA Kmeť s tým, že je potrebná odborná diskusia a komplexná analýza. „Pokiaľ by aj Európska komisia predložila legislatívny návrh, tomuto by mala predchádzať verejná konzultácia a posúdenie vplyvu. Niektoré členské štáty EÚ formou listu Európskej komisii upozorňujú, aby v tejto oblasti nebolo prijaté unáhlené rozhodnutie,“ podotkol štátny tajomník. K uvedenému návrhu je zdržanlivý aj Európsky parlament.

Predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Ivan Marták pripomína, že niektoré online platformy dlhodobo tvoria zásadnú časť objemu dátovej prevádzky a ich fungovanie vyžaduje od poskytovateľov pripojenia neustále investície do budovania a správy sietí. Dátový tok sa bude neustále zvyšovať na úkor iných služieb. „Preto je potrebné nastaviť spravodlivý mechanizmus zdieľania nákladov na budovanie infraštruktúry, ktorá umožňuje celému odvetviu digitálnej ekonomiky podnikať a generovať zisk. Participácia by mala vychádzať aj zo strany digitálnych spoločností, ktoré si chcú zaistiť dlhodobý záujem o ich služby,“ tvrdí Marták. Digitálne spoločnosti podľa neho prinášajú denne veľké množstvo obsahu, čo logicky generuje zvýšený dátový prenos. „Nastavením zmysluplných pravidiel by všetky strany dokázali nájsť plnohodnotný konsenzus,“ myslí si šéf regulačného úradu.

Viac..  Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Eugen Jurzyca návrh veľkých telekomunikačných operátorov nepodporuje. „Nepovažujem to za efektívne, tým pádom ani za spravodlivé, potrebné či správne,“ zareagoval. Navrhované spoplatnenie by podľa neho mohlo byť porušením zásady sieťovej neutrality, ale podstatu problému vidí v ekonomickej rovine a nie v právnej. Europoslanec, ktorý je členom frakcie európskych konzervatívcov a reformistov, ako aj výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, upozornil, že práve pre takéto regulácie EÚ zaostáva napríklad za USA, nemá vlastné úspešné gigantické firmy v mnohých sektoroch. „Namiesto toho, aby sme sa snažili u nás vytvoriť podmienky, aby vznikali aj u nás úspešné veľké (digitálne) firmy, tak sa snažíme len vyžmýkať tie americké. Možno sa to väčšine voličov páči, ale história nás učí, že to vždy neznamená, že je to aj dobré,“ uzavrel Jurzyca.

(SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca o rozpočte: Europoslanci chcú opäť zvyšovať výdavky, nie je to správne

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices