energeticka unia
Ilustračné PHOTO: © European Union

Šírenie opičích kiahní v Európe sa spomaľuje

Aktuálne európske štatistiky naznačujú, že v niektorých štátoch sa šírenie opičích kiahní naďalej spomaľuje. Náznaky spomalenia evidujú aj odborníci v Spojených štátoch amerických, v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pritom očakávajú, že nové prípady budú síce pribúdať, ale pomalšie. V tlačovej správe to konštatoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na Slovensku už druhý týždeň za sebou nepribudol žiaden nový prípad opičích kiahní. Ani v 37. kalendárom týždni, teda od 12. do 16. septembra, úrad na Slovensku laboratórne nepotvrdil nového pacienta. Celkovo tak naďalej eviduje 14 prípadov opičích kiahní. Situácia je podľa úradu v súlade s očakávaniami a výskyt prípadov je sporadický. „Napriek štatistickému poklesu počtu nových prípadov naďalej pripomíname, že ochorenie sa stále šíri a je preto potrebné zachovávať obozretnosť,“ upozorňuje ÚVZ a opätovne zdôrazňuje prevenciu a dôležitosť včasného rozpoznania príznakov ochorenia u chorých na opičie kiahne.

Viac..  NAŽIVO: Von der Leyenová a Správa o stave Únie 2023

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

lieky

Komisia zabezpečila liečebné dávky proti opičím kiahňam

Európska komisia v pondelok zabezpečila viac ako 10-tisíc liečebných cyklov lieku tecovirimat spoločnosti Meridian/SIGA na …

Consent choices