Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. PHOTO: SITA/Diana »ern·kov·

R. Káčer: Ďalšie útoky Ruska na civilné ciele potvrdzujú, aké dôležité je pokračovať v podpore Ukrajiny

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Rastislav Káčer rokoval v pondelok, 10. októbra 2022 v Bruseli, s Vysokým predstaviteľom Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom. Rozhovoru dominovala ruská vojenská agresia proti Ukrajine, a to aj v kontexte Kremľom vyhlásenej čiastočnej mobilizácie a ruskej anexie ďalších ukrajinských území.

„Dnes, keď sme svedkami ďalšej neospravedlniteľnej ruskej brutality na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, chcem zdôrazniť, že medzinárodné spoločenstvo vrátane Európskej únie musí pokračovať v širokej podpore Ukrajiny,“ zdôraznil minister Káčer a pripomenul úlohu Európskeho mierového nástroja, cez ktorý Ukrajina dostáva potrebné vybavenie.

Partneri zhodne odsúdili sériu pondelkových útokov, ktoré zasiahli Kyjev a ďalšie mestá Ukrajiny a pri ktorých došlo k obetiam na životoch a zraneniam. „Stojíme pri Ukrajine a hrozby Kremľa neotrasú naším odhodlaním. Budeme Ukrajinu naďalej podporovať a sme pripravení pomôcť aj pri urýchlenom vytvorení vojenskej asistenčnej misie na Ukrajine, ktorá by podporila výcvik ukrajinských síl efektívnejšie sa brániť. Sme pripravení prispieť do tejto misie,“ spresnil R. Káčer.

Viac..  Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Šéf slovenskej diplomacie diskutoval s J. Borrellom aj o vývoji situácie na západnom Balkáne, pričom rozširovanie EÚ v tomto regióne považujú za kľúčové. V kontexte ruskej vojny proti Ukrajine podľa nich naberá proces rozširovania Únie ešte strategickejší význam.

Témou rozhovoru bolo aj väčšie zastúpenie občanov SR v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť. O pomoc a spoluprácu v tejto veci minister R. Káčer požiadal aj slovenských europoslancov a europoslankyne, s ktorými v Bruseli popri aktuálnom dianí diskutoval aj o posilnení zastúpenia slovenských odborníkov v inštitúciách EÚ. Zhodli sa, že je v záujme Slovenska aj týmto spôsobom rozširovať našu expertízu a presadzovať záujmy Slovenska v Únii.

O mam

Odporúčame pozrieť

orban

Európski diplomati vyzvali Maďarsko, aby neblokovalo ďalšiu pomoc Ukrajine

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok vyzval členské štáty Európskej únie, aby nepoľavili v …

Consent choices