Rastislav Káčer, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. PHOTO: FB R. Káčer

Minister Káčer: Rakúsko je pre nás viac ako len sused

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Rastislav Káčer rokoval v piatok, 14. októbra 2022 vo Viedni, so spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom. Partneri diskutovali o rozvoji spolupráce v regióne strednej Európy, výzvach spojených s migráciou, podpore západného Balkánu aj dôsledkoch pokračujúcej ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine.

„Slovensko-rakúske vzťahy sa opierajú o geografickú blízkosť, ale tiež silné historické, hospodárske a medziľudské väzby. Máme záujem o ich prehĺbenie a uvedomujeme si, že dobré susedstvo sa neopiera iba o úmysly, ale aj o skutky postavené na spoločných hodnotách,“ uviedol minister Káčer.

Osobitne zdôraznil potenciál Slavkovského formátu (S3), ktorý ministri považujú za vhodný nástroj na podporu regionálnych záujmov a budovanie konkrétnych projektov prospešných pre občanov. „Chcem, aby sme špeciálne posilnili spoluprácu v oblasti inovácií a zelenej energie, keďže Rakúsko patrí v tejto oblasti medzi lídrov. A rád by som upriamil pozornosť aj na región západného Balkánu, na ktorý nesmieme zabúdať. Je pre nás strategicky dôležitý,” vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

Viac..  M. Beňová: Snahy o obmedzovanie práva veta prehlbujú už existujúce spory

V reakcii na ďalšie ruské útoky na civilné ciele na Ukrajine ministri odmietli zastrašovanie a vydieranie zo strany Ruskej federácie. Zhodli sa na pokračovaní mnohostrannej podpory napadnutej Ukrajiny. Zároveň vyzvali na zachovanie jednoty a solidarity v Európskej únii, pretože len spoločným hľadaním celoeurópskych riešení dokážu štáty EÚ v najbližších mesiacoch čeliť neľahkých výzvam. Ministri diskutovali aj o zavedení kontrol na hraniciach v súvislosti s migračným tlakom. Pripomenuli potrebu zachovania schengenských slobôd a nevyhnutnosť ďalšej koordinácie a komunikácie.

O mam

Odporúčame pozrieť

Minister Blanár vo Viedni: Rakúsko je pre nás viac než sused

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo Viedni so spolkovým …

Consent choices