Ilustračné foto PHOTO: © European Union

Deficit verejných financií únie v druhom štvrťroku medzikvartálne klesol

Deficit verejných financií v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) v eurozóne v druhom kvartáli tohto roka podľa sezónne upravených údajov klesol na 2,1 percenta z úrovne 2,5 percenta v prvom štvrťroku. V rámci celej Európskej únie (EÚ) sa deficit verejných financií v druhom kvartáli znížil na 1,8 percenta z úrovne 2,3 percenta. Slovenské verejné financie však v druhom kvartáli skončili v deficite 0,2 percenta po tom, ako boli v prvom štvrťroku v prebytku na úrovni 1,8 percenta HDP. Informoval o tom v piatok na svojej internetovej stránke štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Verejný dlh eurozóny sa v závere druhého štvrťroku tohto roka zmenšil na úroveň 94,2 percenta HDP z úrovne 95,2 percenta, na ktorej bol na konci prvého kvartálu. Podobný vývoj bol aj v rámci celej Európskej únie a verejný deficit klesol na 86,4 percenta z hodnoty 87,5 percenta HDP. Verejný dlh Slovenska medzikvartálne tiež klesol, a to na 60,3 percenta HDP v závere druhého štvrťroka z hodnoty 61,6 percenta na konci prvého kvartálu.

Deficit verejných financií eurozóny za celý rok 2021 klesol na 5,1 percenta HDP zo sedem percent v predošlom roku. Schodok verejných financií celej EÚ sa znížil na 4,6 percenta z úrovne 6,7 percenta. Na Slovensku však deficit verejných financií v roku 2021 stúpol na 5,5 HDP z úrovne 5,4 percenta v predchádzajúcom roku.

Viac..  J. Nagel: Na dlhové pravidlá v eurozóne by mala dohliadať nezávislá inštitúcia

Verejný dlh eurozóny sa v roku 2021 zmenšil na 95,4 percenta HDP z úrovne 97 percent v roku 2020. V rámci celej EÚ klesol na 87,9 percenta z hodnoty 89,8 percenta. Na Slovensku však verejný dlh vzrástol na 62,2 percenta HDP v závere roku 2021 z úrovne 58,9 percenta na konci roku 2020.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Analytik Gábriš z ČSOB: Slovenský verejný dlh je štrnásty najnižší v EÚ. Deficit a dlh sú dôležité čísla

Eurostat zverejnil údaje o deficite a dlhu za členské krajiny EÚ. Postavenie Slovenska nevyznieva zle. …

Consent choices