vlajky EÚ
PHOTO: redakcia/dub.

Únia očakáva, že v dôsledku inflácie zasiahne Európu recesia

Európska komisia znížila svoju prognózu hospodárskeho rastu Európskej únie (EÚ) v budúcom roku. Uviedla, že 19 krajín používajúcich menu euro skĺzne počas zimy do recesie, keďže vrchol inflácie bude trvať dlhšie, ako sa očakávalo, a vysoké náklady na vykurovanie narúšajú kúpnu silu spotrebiteľov.

Jesenná prognóza Európskej komisie zverejnená v piatok predpovedá klesajúci ekonomický výkon v posledných troch mesiacoch tohto roka a prvých mesiacoch roku 2023. Tvrdí, že vzhľadom na vysoké ceny energií, rastúce životné náklady, vyššie úrokové sadzby a spomaľujúci sa svetový obchod „sa očakáva, že EÚ, eurozóna a väčšina členských štátov sa v poslednom štvrťroku dostanú do recesie“.

Prognóza rastu na celý rok 2023 bola znížená na 0,3 % z 1,4 % očakávaných v predchádzajúcej prognóze z júla. „Ekonomika EÚ je v bode obratu,“ povedal eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. „Po prekvapivo silnom prvom polroku hospodárstvo EÚ v treťom štvrťroku stratilo dynamiku a údaje z nedávnych prieskumov poukazujú na pokles v zime. Výhľad na budúci rok sa výrazne oslabil,“ povedal novinárom v Bruseli.

Viac..  ECB na januárovom zasadnutí nediskutovala o znížení sadzieb

Najhoršie na tom budúci rok bude pravdepodobne Nemecko, najväčšia európska ekonomika a jedna z najviac závislých od ruského zemného plynu pred vojnou na Ukrajine. Očakáva sa, že Nemecko v budúcom roku zaznamená pokles produkcie o 0,6 %. Komisia naznačila, že trh práce sa pravdepodobne udrží relatívne dobre napriek klesajúcej produkcii počas zimy, pričom predpovedala zvýšenie miery nezamestnanosti zo 6,8 % v tomto roku na 7,2 % v budúcom roku a pokles na 7 % v roku 2024.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

De Guindos: Eurozóna čelí slabému rastu, vo 4. štvrťroku možno skĺzla do recesie

Eurozóna sa možno v minulom 4. štvrťroku prepadla do recesie a jej vyhliadky zostávajú slabé. …

Consent choices