vojaci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Únia v rámci podpory Ukrajiny spúšťa vojenskú pomocnú misiu

Rada Európskej únie v utorok odštartovala vojenskú pomocnú misiu EÚ na podporu Ukrajiny. Ako referuje oficiálny web Rady, cieľom iniciatívy EUMAM Ukraine je podporovať Ukrajinu v jej boji proti ruskej agresii trvajúcej už takmer deväť mesiacov.

Cieľom misie, formálne ustanovenej 17. októbra, je posilniť vojenskú spôsobilosť ukrajinských ozbrojených síl, aby mohli brániť územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc, ako aj chrániť civilné obyvateľstvo.

EUMAM Ukraine má nevýkonný mandát poskytovať individuálny, kolektívny a špecializovaný výcvik až 15 000 príslušníkom ukrajinských ozbrojených síl na viacerých miestach na území členských štátov EÚ. Veliteľom misie bude riaditeľ útvaru pre vojenské plánovanie a vedenie – viceadmirál Hervé Bléjean.

Viac..  Poľsko reaguje na kroky Ukrajiny, zastavilo pre ňu dodávky zbraní

Rada okrem toho prijala opatrenie pomoci v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF) v hodnote 16 miliónov eur na podporu budovania kapacít ukrajinských ozbrojených síl pomocou misie EUMAM Ukraine. Opatrenie pomoci bude trvať 24 mesiacov.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Orban

V. Orbán: K prijatiu Ukrajiny do EÚ treba súhlas každej krajiny

S prijatím novej krajiny do Európskej únie musia súhlasiť všetky členské krajiny, pripomenul v piatok …

Consent choices