Monika Beňová, europoslankyňa SMER-SD. Photo: IG Monika Beňová

M. Beňová: Zvyšovanie podielu žien v riadiacich pozíciách posilní rovnoprávnosť

Podiel žien na riadení firiem v jednotlivých členských štátoch Európskej únie sa vzájomne líši, no v priemere ho možno považovať za nízky. Ide tak o tému, v ktorej sa napriek jej aktuálnosti, žiaľ, dlhodobo dostatočne neposúvame.

Už samotné európske zmluvy pritom ustanovujú, že Únia sa bude vo všetkých svojich činnostiach zameriavať na odstránenie nerovností a podporu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami,“ pripomenula europoslankyňa Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa preto na tohto týždňovom zasadnutí bude zaoberať návrhom smernice, ktorá má posilniť zastúpenie žien v riadiacich orgánoch kótovaných európskych spoločností.

Percentuálny podiel zastúpenia na riadiacich pozíciách sa bude týkať veľkých firiem a bude musieť byť naplnený postupne do roku 2026, malé spoločnosti budú z týchto povinností vylúčené. „Firmy to prinúti zaoberať sa spravodlivejším nastavením svojej personálnej politiky, tak aby boli schopné zaistiť rovnosť šancí na presadenie sa,“ priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu.

Viac..  Európska kampaň na podporu zdravia rastlín prichádza na Slovensko

Postupné zlepšovanie pracovných podmienok sa pritom zároveň musí týkať aj iných oblastí. „Či už ide napríklad o väčšiu pružnosť trhu práce, zvyšovanie dostupnosti možností ako pracovať z domu, či uľahčenie návratu do práce po materskej dovolenke,“ uzavrela Monika Beňová.

O mam

Odporúčame pozrieť

zena

Ženy musia mať plnú kontrolu nad svojimi sexuálnymi a reprodukčnými právami

Europoslanci naliehajú na Radu, aby do Charty základných práv EÚ pridala sexuálnu a reprodukčnú zdravotnú …

Consent choices